BLOG

Tato stránka neslouží jen pro účastníky či fanoušky Mílí, jejím cílem je přinášet zajímavé informace ze světa bikepackingu obecně. Ideálně byste zde měli postupem času najít hromadu rad a doporučení na vybavení, doporučené a vyzkoušené trasy, reporty a zážitky ze závodů a cest a mnohé další.

Obsah vzniká postupně a jeho autorem jsou sami účastníci a příznivci.
Pokud máte chuť se podílet, kontaktujte nás prosím, budeme rádi!


Rozhovor Jan Fadler: Čím extrémnější výzva, tím obyčejnější lidé

1000 mil pojede poprvé, k tréningu přidal i kilometry v zimě a za kus sladkého by dal skoro vše. To je Jan Fadler, rodák ze Zlína, který se těší, že pozná novou komunitu, kde je svět ještě v pořádku. My jsme tohoto dobrodruha vyzpovídali a celý rozhovor s tímto prvomílařem si můžete přečíst níže.

Patrik Wilke - rozhovor s koloběžkářem

Narodil jsem se v Ústí nad Labem, co se týká sportu vždy to byly jen takové záchvěvy a nikdy jsem u ničeho dlouho nevydržel. Vyzkoušel jsem kolo, plavání, lyžování a matně si vzpomínám na judo. 

Z cyklisty pěšákem. Zvládne Ondra Teplý 1000 Miles Adventure také jako pěšák?

Ondra Teplý už extrémní ultramaratonový závod 1000 Miles Adventure již jednou absolvoval. Na startu stanul jako cyklistka v roce 2021 a dokončil závod jižní trasy na krásném druhém místě.

Tomáš Novotný - dvojnásobný vítěz neplánuje a doufá ve štěstí na trase 2020 mil

"Míle jsou tak dlouhé a nevyzpytatelné, že ať si člověk naplánuje cokoliv, vždy je nakonec všechno jinak." Tvrdí o závodě dvojnásobný vítěz Tomáš Novotný.

Klára Holásková - držitel rekordu na trasu 1000 miles se rozhodla zkusit 2020 mil

"... pokud můžu zkusit ještě větší šílenost, než jen menší šílenost, jdu do toho..." říká Klára, která původně letos jet na míle nechtěla a chystala se na kole po Evropě se svým přítelem a dvojnásobným vítězem 1000 miles Adventure Tomášem Novotným.

Milan Hanyk - držitel rekordu na trasu 1000 miles se chystá na dvojitou dávku.

"Hodně se mluví o medvědech - neuvěřím, dokud neuvidím :)" říká rekordman Milan Hanyk, který na závodě většinou téměř nespí a nezastavuje.

Oficiální fotografové 1000 miles

Na trase funguje vícero fotografů a všichni z nich loví ty nejlepší momenty z 1000 miles. Jen pár jich je oficiálních a musejí fungovat v souladu s dokumentárním týmem nebo dle požadavků organizace.

Dokumentární tým pro ročník 2023

Jako každý rok i letos bude vznikat dokumentární film o 1000 miles Adventure. Režisér letošního speciálního ročníku bude Aleš Nenička a jeho tým. Seznamte se se členy tohoto týmu.

Michal Ozogán - syn legendárního Petra Ozogána jede svou vlastní cestou 2020 mil

"Otočit se po tisíci mílích na další kolo je stejně děsivé a lákavé, jako ujet to poprvé." říká matador Michal Ozogán, který se na start poprvé postavil už před 6-ti lety.

Petr Smejkal koloběžkář a jeho příprava na 1000 mil

"Abych trošku zviditelnil i ty z nás, kterým stačí k úplnému uspokojení absolvovat vzdálenost 1000 mil, rozhodl jsem se podělit se se svým příběhem." Petr Smejkal vítěz 1000 mil 2022 v kategorii koloběžka 50+.

Polský biker Stazsek Nowak a jeho příprava na 2020 mil

Polský biker Stazsek Nowak a jeho příprava na 2020 mil, čeho se bojí a jakou má taktiku.

Jeden z vítězů roku 2022 Tomáš Fabián a jeho příprava na dvojnásobnou dávku dobrodružství.

Další biker, který se chystá na dlouhou trasu 2020 mil napříč Českou Republikou a Slovenskem je Tomáš Fabián - jeden ze dvou vítězů roku 2022.

Jitka Frankeová jedna z mála dam, které dorazily do cíle 1000 mil pěšky!

Mezi dalšími, které jsme vyzpovídali samozřejmě nesmí chybět ani jedna ze tří dam, které dorazily do cíle 1000 mil pěšky. Své plány nám prozradila Jitka Frankeová.

Představení - legendy Mílí - Richard Štěpánek

Své plány na to, jak zvládnout 2020 mil nám prozradil další ikona Mílí, kterou je legendární cyklista, chodec, běžec, koloběžkář a hlavně velký srdcař Ríša Štěpánek.

Představení - legendy Mílí - Petr Ozogán

Kdo jiný by měl jako první představit své přípravy na letošní 13. ročník 1000 Miles Adventure než právě muž s číslem 1 - Petr Ozogán.  Zeptali jsme se Petra na několik otázek souvisejících s jeho přípravou na trasu 2020 mil, která se letos poprvé pojede okolo Československa. 

Míle očima nováčka

Náročné, krásné, poučné a přátelské, takové byly mé první Míle. Jel jsem jižní trasu a za šest dní dojel zhruba na metu 750 km. Skončil jsem z důvodu vážně nemoci jednoho člena rodiny. Navíc mi vypověděly službu boty. Napoprvé jsem rozhodně nebyl zklamaný, to nejtěžší z jižní trasy jsem zvládnul a opravdu si to užil.

Než zazní "start"

Richard Štepánek dokázal na Mílích zatím vše, co jde. Celou trasu 1000 mil zdolal jak na kole, koloběžce, tak pěšky a dokonce v obou směrech. Ještě nikdo jiný toto nedokázal. A o co je tento výkon cennější je fakt, že Richard nemá levou ruku! Nyní po mnoha letech nebude stát na startu závodu jako přímý účastník, ale s Mílema je natolik spjatý, že určitě "bude u toho"! Přečtěte si 1000 slov z jeho klávesnice pro všechny, kteří se za měsíc postaví na start v Hranicích. Trocha uklidnění, zamyšlení o podstatě závodu, pár příběhů z historie...

Všechno je jednou poprvé!

Celé to začalo přesně před rokem. Na víkendové popíječce mi kamarád doktor nalil čistého vína - máš nadváhu, jestli nezměníš stravování a životní styl bude z tebe jednou obtloustlý lenoch na prášcích. 

Osobnosti 2020 mil - Josef Brychta

Josef Brychta je na Mílích nováček, ale přesto bude patřit k těm psychicky nejsilnějším na trati. On už má za sebou těžké životní zkušenosti...  Pepa je válečný veterán. Na misi v Afghanistánu málem přišel o nohu a trvalo mnoho let a desítky operací, než se ji podařilo zachránit a on tak mohl hledat další a nové výzvy. A nyní je jednou z nich závod 1000miles a dokonce trasa 2020 mil!

Osobnosti 2020 mil - Jan Kopka

Honza Kopka založil závod 1000miles Adventure proto, aby přiblížil svá dobrodružství z podobných závodů po světě i těm, kteří nemají množnosti se vydat s kolem třeba na Aljašku či do Austrálie. Sám se na start Mílí postavil jako závodník až v roce 2018 a vždy dorazil mezi nejrychlejší trojkou. Letos samozřejmě musí příjmout vlastní výzvu a tak se připravuje na závod dlouhý 2020 mil...

Osobnosti 2020 mil - Tomáš Novotný

Tomáše Novotného bychom mohli klidně označit za největšího smolaře ročníku 2020. Hned po odjedzu z CP1 si Tomáš úspěšně vymazal záznam trasy, čili nemohlo následovat nic jiného, než diskvalifikace! Poučen se nyní připravuje na další ročník a určitě by si rád "spravil chuť"....

Osobnosti 2020 mil - Martin Novák

Dalším ze zkušených účastníků, kteří se chystají na speciální trasu 2020 mil je Martin Novák. I on má za sebou hned několik účastí na Mílích a zároveň už si vyzkoušel i pár obdobných závodů v zahraničí, takže může srovnávat.

Osobnosti 2020 mil - Michal Ozogán

Michal Ozogán se k Mílím dostal především prostřednictvím svého otce Petra. Postupem času se i on postavil na start a to dosud čtyřikrát. Nyní se chystá na trasu 2020 mil...

Osobnosti 2020 mil - Radek Musil

Radek Musil má za sebou hned několik účastí na Mílích a dokonce dvě vítězství. Naposled v roce 2018 svedl krásný souboj s Kai-Uwe Lehnungem a Honzou Kopkou. Mimo ultra závody specializuje na čtyřiadvacetihodinovky. Letos by ale chtěl zkusit zatím svou největší výzvu, trasu 2020mil!

Osobnosti 2020 mil - Milan Hanyk

První ze série rozhovorů před unikátním závodem na 2020 mil v rámci 11. ročníku 1000miles Adventure. Začneme pěkně z ostra a první vyzpovídaný je Milan Hanyk, držitel rekordu na Mílích, když v roce 2019 zajel z východu na západ jako první a dosud poslední čas pod 7 dnů, byť jen těsně.

Baterie a další zdroje energie

Pár základních informací k tomu, jaké jsou možnosti zdroje elektrické energie nejen na Mílích. Vézt, nebo nabíjet? Všechno má své pro a proti...

Navigační ninja

Podrobný průvodce jak nahrát trasu do navigace, jaký použít mapový podklady a mnohé další...

Nastavení zařízení Garmin etrex

Účelem tohoto návodu je snadné a rychlé nastavení některého z typů zařízení Garmin eTrex pro cyklistického závod typu adventure race.

Jakou použít navigaci?

Navigace, její výběr, nastavení a práce s ní před a během závodu je velmi zásadní téma. Není divu, navigace je totiž při závodu veledůležitá hned ve dvou ohledech - jednak v ní má účastník nahranou trasu a hlavně každý musí v cíli odevzdat kompletní záznam.

Jak se připravit na Míle

Tady nenapíšu nic světobornýho a pro většinu to nebude ani nic novýho. Přeci jenom se ale na 1000miles hlasí i úplní nováčkové a začátečníci, tak to třeba někomu pomůže.