VYBAVENÍ
KOLO, PLÁŠTĚ A SEDLO
Na Míle jezdí zkušení bikeři, ale také hobíci, kteří chtějí zažít dobrodružství. Oba tábory by měly věnovat velkou pozornost výběru správného kola, plášťů a sedla. Trasa je extrémně dlouhá, extrémně náročná a každý rok příroda připraví překvapení v podobě nepředvídatelného počasí.
Jaké si vzít na Míle kolo? Je lepší hardtail nebo full? Jaké zvolit pláště? Rychlý dezén na cesty nebo raději traktory do terénu? Bezdušáky nebo duše? A co sedlo? Na jakém sedle vydržíte sedět 15 hodin denně?
BRAŠNY A BATOHY
S bikepackingovými závody se v posledních letech roztrhl pytel a na trhu se objevily desítky výrobců brašen na kolo, batohů, camel bagů a nejrůznějších kapsiček pro cyklistiku.
Určitě doporučujeme i tomuto tématu věnovat pozornost.
SPANÍ
Taktika přespávání patří mezi tajné zbraně každého Mílaře. Závodníci se dělí přibližně na tři skupiny. Na ty kteří v noci nespí a jedou, ty kteří zásadně bivakují a za každého počasí spí venku a na ty kteří využívají přístřěší penzionů, které po cestě potkají.
Tak či tak, mezi důležité vybavení na Mílích patří spacák, karimatka a rescue folie. Jejich správnému výběru je třeba věnovat velkou pozornost.
SVĚTLO A ELEKTRONIKA
I když jsou Míle pro mnoho Mílařů příležitostí se odstřihnout od vymožeností dnešního světa, tak se žádný závodník neobejde bez celé řady kabelů, zdrojů, světel, baterií a další eletroniky, jako je třeba power banka. Možná je pro mnohé překvapením, že hmotnost všech těchto elementů dohromady představuje významnou váhu. Je dobré si výběr komponent pečlivě promyslet s ohledem na strategii závodu.
OBLEČENÍ A BOTY
Míle se jedou v létě a nabízí se laciná úvaha, že k tomu stačí jeden dres a v noci se to nějak překlepe. Není to pravda. Trasa vede přes hory, kde teploty klesají k deseti stupňům. Když se k tomu přidá déšť a mlha, přestává veškerá zábava a závod se mění v boj o přežití. Podobně jsou na tom boty. Je třeba vzít v úvahu, že na Mílích je běžné, že závodník kolo tlačí, tak nachodí desítky kilometrů a boty dostávají pěkně zabrat.
Nejeden závodník Míle nedojel, protože podcenil výběr oblečení nebo se mu po cestě rozpadly boty.
JÍDLO, PITÍ A VÝŽIVA
V této oblasti je někdy těžké radit, obecně platí jíst a pít to, na co je člověk zvyklý. Na Mílích je důležité nepodcenit množství tekutin a stravu bohatou na tuky a cukry. Každodenní výdej energie v poměru s doplňováním se stává neúměrným a závodníci tak sáhnou po stravě, kterou by normálně nejedli.
A že jsou to neuvěřitelné kombinace...od suchých rohlíků, přes tlačenky, sádlo se škvarky, po pivo, energy drinky a jídlo posbírané na trase.