OBLEČENÍ A BOTY

Ačkoliv se Míle jedou v nejteplejším měsíci v roce, je třeba počítat s nejhorším. Počasí na horách je nepředvídatelné, rychle se mění a teplota může rychle klesnou pod deset stupňů Celsia, občas v horách i k nule. V kombinaci s deštěm je to pro Mílaře smrtící. Navíc takové počasí může trvat několik dní a závodník si sáhne na úplné dno svých fyzických i psychických sil. V Mílařské historii se to stalo nejednou. Podobně zákeřné může být spalující slunce a vyprahlý vzduch, před kterým se nelze schovat. Zde zase závodníci bojují s dehydratací a spálenou kůží na rukou, nohou a krkem. Na všechny situace musí být Mílař připraven.

DRES

Dres si každý Mílař musí zvolit podle své preference. Podobně množství vrstev, výběr funkčního prádla, rukávy, návleky na kolena apod. Jedinou věc zde vytkneme a to jsou kraťasy. Určitě doporučujeme zvolit kvalitní závodní provedení s dobrou vložkou. Standardní sportovní cyklistické kraťasy nejsou dělané na 15 hodin v sedle a mohou závodníkovi způsobit velké potíže.

PLÁŠTĚNKA

Každý Mílař potřebuje kvalitní ochranu proti dešti. To lze řešit celou řadou cyklistických a outdoorových bund, kde však platí pravidlo: čím lepší, tím dražší a také: čím nepromokavější, tím neprodyšnější. Někteří závodníci místo bundy volí poncho, které slouží i jako přístřešek pro bivak. Určitě nedoporučujeme igelitové pláštěnky. Za prvé se většinou při jízdě roztrhnou a za druhé, díky neprodyšnosti, je jezdec v pláštěnce stejně mokrý jako bez ní.

BOTY

Nad výběrem bot se mezi Mílaři vede polemika. Někteří preferují kvalitní závodní cyklistické boty s tvrdou podrážkou - protože ta nejlépe roznáší tlak na pedály a zabraňuje brnění nohou při dlouhé jízdě. Jiní zase preferují turistické cyklistické boty, v kterých se dobře chodí, nekloužou a mají vibramovou podrážku. Oba tábory mají svou pravdu. Těm, kteří jsou bikeři a na nohy by si nevzali turistické boty, doporučujeme, aby si ve svých tretrách vyzkoušeli 3 km tlačit kolo. A těm, kteří zvažují turistikou cyklistickou obuv, doporučujeme, aby si vyzkoušeli co s jejich chodidly udělá 10 hodinová jízda na kole.