9. ročník 2019


1. DEN

Ve tři hodiny odpoledne v neděli 30. června 2019 se obcí Nová Sedlica rozezněla siréna! Neoznamovala žádné nebezpečí, pouze vyprovázela 168 dobrodruhů, kteří se vydali na trasu dlouhou 1629 kilometrů napříč Česko-Slovenskem. 


2. DEN 

Je pondělí ráno a Mílaři za sebou mají první noc letošního ročníku. Slovensko je o taktice, postupy totiž významně ovlivňují noční zákazy pohybu v lese. Kdo první večer „zabral“, dorazil během noci na Hrešnou, kde chata fungovala pro Mílaře non-stop a rozlehlá zahrada vybízela k odpočinku.


3. DEN

Trochu adrenalinovější zpestření přinesly zprávy o setkáních s medvědem, které pak následovaly celý den. V lepší případě byly spatřeny pouze stopy v blátě, v horším pak medvěd na louce.


4. DEN

Středeční ráno nad Slovenskem přineslo příjemné ochlazení. Teploty se z tropických výšek dostaly k přijatelným hodnotám, přičemž nebe zůstalo pozitivně modré. A předpověď na další dny je až trapně optimistická, tak snad to pomůže Mílařům překonat ta nekonečná stoupání a lesy plné medvědů až k CP1 a následně na Moravu.


5. DEN

Půl hodiny po půlnoci přistál v X-Parku Františkov mimozemšťan. Vynořil se z lesa vysokou rychlostí a prohnal se pod obloukem s nápisem CP2 / Finish 500miles, Až po vypnutí oslňující čelovky jsme identifikovali, že se jedná o Milana Hanyka, který jen 28 hod předtím opustil CP1 v Trenčíně!


6. DEN

Teplota kolem 20 stupňů, polojasno, občas lehká přeháňka a bezvětří. To jsou podmínky, které panují na velké části trasy, takže naprosto ideální! I proto se pátý den Míle pomalu definitivně přesouvají do Česka, přes CP1 už přejelo přes 120 závodníků. A ze stejného důvodu se CP3 staví o den dříve než obvykle.


7. DEN

Je sobota a končí šestý den závodu. Jestli to vepředu vypadalo na drama, tak už nevypadá. 


8. DEN

Přepište dějiny, v devátém ročníku závodu 1000miles padl rekord, Milanovi Hanykovi stačil týden!!! Poprvé tak začíná vítězný čas číslovkou 6, konkrétně 6 dnů, 23 hodin a 42 minut.


9. DEN

Kdyby nebylo skvělého rekordu Milana Hanyka, asi by se závodilo až do konce. Ale poté, co závodníci na 2. – 4. místě věděli, že tričko Winner je letos obsazené, rozhodli se dojet „v klidu“. Přesto dorazili v úžasném čase a s přehledem se vešli pod magických osm dnů.


10. DEN

Poslední dny se co do počasí nenesou v duchu léta. Jak se před týdnem hromadně nadávalo na vedra a někteří hovořili i o úpalech, poslední dny jsou naopak o chladu a zimě.


11. DEN

Ve středu ráno nás v cíli nejdřív překvapil „indián“ Míra Franěk, kterého jsme čekali už večer a dle SMS pozic byl před závodníky, kteří dorazili večer, přičemž tracker měl vybitý. Nicméně měl problém s chodidlem a nebyl schopen šlapat do pedálů, tak v podstatě celý poslední den a noc tlačil a do cíle dorazil těsně před šestou ráno.

12. DEN

Dnes v 15 hod uběhlo jedenáct dnů od startu závodu a několik věcí je jistých. Letošní Míle jsou mimořádně rychlé, mimořádně suché a plné rekordů.

13. DEN

Dnes ráno nás potěšilo, že do cíle dorazil Petr Boráň. Vlastně ani ne tak to, že dorazil Petr, ale že pro něj přijela jeho manželka Katka, která je pozorná čtenářka našich příspěvků a potěšila nás láhví Rumu.

14. DEN

Mnozí nyní se smutkem vzpomínají na horké dny po startu. Počasí připomíná spíš duben nebo říjen, prší, občas bouří, cesty začínají vypadat jako koryta potoků – vítejte na Mílích!

15. DEN

V neděli končí kalendářní týden, dnes ale zároveň končí „symbolická“ hranice 14 dnů od startu závodu, takže budeme malinko rekapitulovat…

16. DEN

Třetí týden Mílí se nese v duchu dojezdů. Všechna CP jsou již sklizená a čekají na odvoz do skladu. Jen CP3 se musí důkladně vysušit, stany jsou po deštích posledních dnů durch.

17. DEN

Dnes ráno odjeli z cílové chalupy večerní finisheři, další závodníci v nedohlednu a třetí týden na cestách na nás padá únava. Nálada neveselá, morálka pokleslá…

18. DEN

Už to vypadalo, že středa bude dočasně poslední den fungování cíle a jeho osazenstvo si dá krátkou pauza a potěší návštěvou své rodiny, ale ještě ne! Ráno bylo na trase posledních deset závodníků.

19. DEN

Závod se dnes lomí do devatenáctého dne a v cíli je aktuálně 90 závodníků. Před třetím víkendem jsou na trase už jen poslední tři stateční, ti ale mají do cíle ještě pěknou řádku kilometrů.

20. DEN

Dvanáct dnů nepřetržitě proudili do cíle ve Skalné mílaři, třináctý den ale nikdo nedorazil. A protože jsme to věděli, dovolili jsme si ráno cíl opustit a vyřešit pár jiných věcí, jako třeba dořešení detailů Afterparty, odvoz CP3 do skladu apod.

22. DEN

Dnes Míle 2019 vstupují do třetího týdne a zatímco loni byla na trase už jen Princezna Kočička, letos čekáme ještě tři přírůstky do rodiny finisherů.

23. DEN

Dnes do cíle nedorazí nikdo, brána je proto celý den zavřená a my pomáháme silou myšlenky posouvat tečku se jmenovkou Zdeněk Martínek na mapě trackerů. Ale Zdeněk si to chce zjevně užít.

24. DEN

Dnes končí 23. den závodu a do cíle dorazil poslední závodník na trati 1000 mil Zdeněk Martínek!

39. DEN

Letošní Míle jsou u konce, alespoň ta závodní část. Sice to byl ročník rekordně rychlý, přesto rekordně dlouhý. Poslední závodnice Petra Bielinová, která se rozhodla závod jít pěšky a vzala si jako doprovod syna Vojtu dorazila do cíle 500 mil po 38 dnech a 21 hodinách od startovní sirény!

After
party

Letošní ročník byl v mnoha ohledech rekordní. Padly nejrychlejší časy defacto ve všech kategoriích. Padl dokonce i nejpomalejší čas, měli jsme nejvyšší počet startujících i finisherů. Je tedy neoddiskutovatelné, že Míle nabírají na obrátkách a za devět let se posunuly významně kupředu!