historie

12

Ročníků

1 990

Závodníků

1 300 000 

Ujetých mil celkem

nekonečno

Příběhů

Závod 1000 Miles Adventure poprvé odstartoval 3. července 2011 a zúčastnilo se ho 89 závodníků ze tří států. Od  té doby se na začátku léta střídavě vyráží z východu Slovenska na západ Čech a naopak. Zakladatelem závodu je jablonecký extremní biker a dobrodruh Jan Kopka.

PROČ PŘES ČECHY A SLOVENSKO?

"Narodil jsem se ještě v Československu a srdcem jsem stále Čechoslovák. Věřím, že společné zážitky nás opět aspoň na chvíli zase spojí."
                                                                                                                              Honza Kopka


ročník 2022

Dvanáctý ročník byl pro Míle neopakovatelný. Konečně se podařilo odtajnit a poprvé dokončit obě připravované trasy a to po celé jejich délce ze Slovenska až do Čech. 

Obě trasy jsou svým charakterem úplně jiné, ale vlastně stejně krásné. Ukázalo se, že jsou i stejně dlouhé, vzhledem k tomu, že vítěze severní i jižní části od sebe dělily pouze hodiny. 

ročník 2021

Jedenáctý ročník byl unikátní v mnoha ohledech. Měli jsme plány, ale pandemie Covid-19 nám  je výrazně změnila.

Vlastně až dva dny před startem jsme narychlo měnili trasu. Ze dne na den přišlo rozhodnutí slovenské vlády, které zněmožnilo vstup neočkovaným osobám na své území bez karantény a to bohužel dost ovlivnilo závod, ale vše proběhlo a nakonec to byl velmi zajímavý ročník!

ročník 2020

Desátý ročník vrátil Míle ke kořenům a ukázal, že to není jen tak nějaký závod!

Pravděpodobně nejstudenější a nejdeštivější ročník si vybral svou daň a ze 162 lidí na startu do cíle 1000 mil dorazilo jen 46! Navíc vítěz měl druhý nejpomalejší čas v historii... 

ročník 2019

Devátý ročník byl co do počasí celkem přívětivý a to pomohlo k mnoha rekordům. Vůbec poprvé dorazil do cíle vítěz za méně než týden a po něm přijelo ještě 92 dalších finisherů, což je největší počet v historii!


Nejrychlejší čas historie zapsali účastníci v podstatě ve všech kategoriích a kromě chodců i disciplínách.

Ročník 2018

Dlouho bojoval Radek Musil o rekordní zápis. Až poslední noc rozhodla o tom, že se jeho čas nezapsal do historie coby nejrychlejší vůbec.
Nejnižší pak v tomto roce byl počet těch, kteří závod vzdali v poměru k počtu startujících! Přívětivý ročník...

Historický rok to byl taky proto, že se poprvé na start svého závodu postavil zakladatel Honza Kopka a dorazil do cíle na třetím místě.

ročník 2017

Sedmý ročník přinesl hned 2 rekordy – nejrychlejší a zároveň nejpomalejší čas v historii.

Tedy i největší rozpětí závodu, kdy závodníci dojížděli/docházeli do cíle 1000mil po dobu 23 dnů a v době dojezdu prvního Jirky Kašpara byl peloton roztroušen na 1250 km...

ročník 2016

Celkem 155 závodníků se postavilo na start s tradičním Mílařským počasím, protože hodinu po startu všichni kompletně zmokli. V cíli 500 mil ukončil své putování tandem neobyčejných kluků Aleše Procházky a nevidomého Vaška Fišera. 

Do historie se také zapsal Honza Vlasák, jakožto nejstarší účastník a zárověň Finisher 1000mil (týden po závodu slavil 71 let)...

ročník 2015

Vysoké teploty dosahující i 35°C, posunutý start, první účast tandemu, vichřice a polomy v Jeseníkách. Pro tento ročník typické jevy. Na start se postavilo 151 závodníků, kdy 92 dosáhlo finisherské mety.

Vlastimil Dvořáček se zasloužil o pokoření dosavadního běžeckého rekordu na 16 dní 20 hod a 8 min...

ročník 2014

Čtvrtý ročník byl náročný ihned od startu.

Vydatný déšť stihl promočit všechny bez vyjímky a přes nevlídné počasí během celého závodu dosáhlo vytouženého cíle 1OOO mil 46 bikerů, rekordních pět bikerkek, jeden závodník na koloběžce a jediný chodec tohoto ročníku Petr Ozogán...

ročník 2013

Na start třetího ročníku se postavilo 122 závodníků ze sedmi států, kdy na finish dosáhlo 68 z nich. Silný příběh napsal Ríša Štěpánek, který svým neuvěřitelným výkonem ukázal všem ostatním, že i s handicapem se dá zvládnou cokoliv si umanete. 

Historicky nejmladší finisherkou se stala Markéta Peggy Marvanová...

ročník 2012

Ve druhém nejdeštivějším ročníku se do cíle tisícovky dokázalo dostat pouze 29 finisherů ze 112. Náročnost tratě a nevyzpytatelné počasí se podepsalo na množství těch, co vzdali. 

Závod se ale podařilo dokončit historicky první ženě Vlaďce Vozákové a vůbec prvnímu závodníkovi Martinu Šebánkovi, který došel do cíle 1000 mil pěšky...

Ročník 2011

Začala se psát historie prvního skutečného ultramaratonu v Evropě tehdy ještě pod jménem Craft 1000 miles adventure. Na startu lilo jako z konve a za velké slávy a potlesku celé vesnice byl závod ve 14:15 odstartován. Po 8 dnech 7 hod a 58 min protli cílovou pásku dva závodníci Zdenda Kříž a Zdenda Tomeček. Z 89 startujících dokončilo 1000mil 34 bikerů...