SVĚTLO A ELEKTRONIKA

V dnešním digitálním světě nás elektronika neopouští ani na Mílích. Naopak, závodníci si musí pečlivě promyslet jakou konkrétní elektroniku si s sebou vezmou a jak a kde pro ni budou získávat energii. Právě elektrická energie je na Mílích nedostatkové zboží a její nedostatek vám může významně zkřížit závodní plány. Obecně lze rozdělit závodníky na fanoušky baterií a na příznivce dobíječek. Baterie mají výhodu, že jsou k sehnání kdekoliv na trase a když dojdou, tak lze bez problému koupit nové. Na druhou stranu jsou težké a pokud nejsou kvalitní, tak se velmi rychle vybíjí. Nabíječky mají výhodu, že jsou lehčí, ale vyžadují pravidelné zastavování u zdrojů energie na nezanedbatelně dlouhou dobu.

SVĚTLO

Závodníci, kteří jezdí v noci, potřebují dobré osvětlení. Existuje celá řada špičkových předních a zadních světel na kolo a na helmu. Při výběru je dobré se řídit kapacitou baterie a svítivostí světla. Pro jízdu v lese doporučujeme svítivost cca 400 lm. Cokoliv nad je benefitem, cokoliv pod je celkem nebezpečné. Na cestu stačí cca 150 lm. Svítivost 700 lm a výše je pro jízdu příjemná, ale ruinuje baterii. Před volbou vhodného světla je důležité nastudovat, jak dlouho vydrží světlo svítit v daném režimu svítivosti. Například nejvyšší svítivost vydrží maximálně 2 hodiny, což je v reálu velmi krátká doba. Důležitá je možnost přepínat režimy svítivosti. Když bojujete o každý watt baterie, rádi si snížíte osvětlení na nezbytné minimum.

Navigace

Pro navigaci musíte mít zajištěnou energii. Pokud vám dojde, končíte. Některé navigace jsou na baterie a to považujeme za výhodu, protože s sebou můžete vést dostatečné množství náhradních baterií nebo si je po cestě dokupovat. Některé navigace (většinou cyklo-computery) se dobíjejí USB kabelem ze sítě. V takovém případě závodníkům doporučujeme přibalit power banku nebo externí přídavnou baterii, jako náhradní zdroj pro případ vybití. 

BATERIE

Baterie se dost zásadně liší svojí kvalitou a kapacitou. Na Míle doporučujeme vybírat to nejlepší. Řada závodníků používá kvalitní akumulátory, neboli dobíjecí baterie, které průběžně po cestě dobíjí. Jiní používají kvalitní bateriové články a vezou s sebou dostatečnou zásobu náhradních kusů. Jako nejlepší s nejdelší výdrží se osvědčily lithiové.

KABELY A ZDROJE

Ani příznivci dobíjení to nemají jednoduché. Pro své spotřebiče potřebují dostatečné množství napájecích zdrojů a kabelů a hlavně ochotné hospodské a prodavače, kteří jim tuto výbavu dovolí připojit do své eletrické sítě. Ani potom ještě nemají vyhráno, protože musí čekat, než se vše nabije a to v některých případech může trvat i hodinu, dvě, kdy závodník stojí a čeká.