Polský biker Stazsek Nowak a jeho příprava na 2020 mil

Stazsek Nowak biker, který není na mílích, žádný nováček. Jak se připravuje a jak se hodlá poprat s 2020 mil?

Proč jsi se rozhodla pro 2020 mil? 

Mám rád velké výzvy a myšlenka 2020 mil do této kategorie zapadá. Když slyším, že je něco těžké nebo nemožné, je to pro mě dostatečný signál, abych se na to podíval blíže. A prý už jsou připravené ceny za dojez 2020 MIL ;)

Jaká bude tvá taktika?

Nemám taktiku, protože to neberu jako sport, nemám takové ambice. Myslím, že to bude tak nepředvídatelné dobrodružství, že někomu může taktika na první polovinu stačit. Pro ty, kteří Míle znají, to nebude jen delší vzdálenost, nebudou to jen druhé Míle po krátké přestávce na kávu, bude to velký rozdíl. Proto si myslím, že kromě samozřejmých věcí, jako je kondice a vybavení, bude hrát klíčovou roli psychická příprava, protože standardní Míle ujeté v dobrém tempu není procházka lesem, natož dvoje Míle za sebou, to je už opravdu mazec.

Čeho se nejvíc bojíš na trase?

Medvědů a zlých lidí ;) Ale vážně, nejvíc se bojím sebe samého a počasí. Pokud chceš zachovat původního ducha Míli, tak té výzvě musíš čelit sám, a to znamená odsoudit se k osamělosti na mnoho dlouhých dní. Budou to nekonečné rozhovory se sebou samým. Když se objeví první bolest a nepohodlí, přijde ta otázka - proč? A tak to zůstane až do posledního kilometru, který na trase ujedeš. Počasí na Mílích vždy rozdává karty. Na dvojnásobné vzdálenosti nemůžeš počítat se štěstím, že to bude, jak chceš. Mám paradoxně rád "špatné počasí", ale vše má své meze ;)

Jak se připravuješ?

Bydlím v Beskydech, takže mám k dispozici terén pro různé aktivity. Na kole sedím celý rok v různých podmínkách. Vydařená zima, intenzivnější jaro, na různých kolech, delší trasy, nějaký běh a je to. Nejdůležitější je bavit se a užívat si to, co děláš – a nepřehánět to. Další věc je technika a vybavení. Kolo bude trpět jistě dvojnásob. Spousta věcí nevydrží  až do cíle. Přemýšlení nad tím jak to zorganizovat  také zabírá spoustu času.

Věříš si, že dojedeš? 

Nejsem věřící, jsem spíše realista. Pokud vše půjde dobře, sejdeme se na startu a možná i v cíli, ale mám velký respekt k přírodě a k tomu, co život přináší. V tuto chvíli je důležitější, zda se dokážeme postavit pod oblouk a pustit se do tohoto nerovného boje ;) Život je nepředvídatelný stejně jako Míle.