13. DEN - 14. 7. 2017

S Mílaři se roztrhl pytel

Dnes se s Mílaři roztrhl pytel

Včera před jedenáctou večer k nám přijíždí trojice účastníků 2 Ondřej Svoboda, 19 Jarek Hubáček a 118 Josef Vebr. Vypadají nad věcí. Čekají tu na ně manželky i s dětmi. Vítají se, ale nevypadá to, že by chtěli opustit cíl. Chtějí si prodloužit tu svobodu, co jim poskytuje závod. No nakonec Jarek se ženou a dětmi odjíždí. Ondra, na kterého tu nikdo nečekal, zůstává na noc a šel spát. A Pepa s manželkou usedá do světnice a vypráví a vypráví, jak z Jizerkek sjíždí dolů do údolí a v tu chvíli se spouští liják tak hustý, že ani nestačí vyndat bundu, utvoří se clona a není vidět. Pak z deště vyjede jako by vystoupil dveřmi z místnosti. O kousíček dál přijíždí k chajdě Hubertka. Tam sedí parta u ohně, opékají buřty a netuší co se „pár“ metrů od nich děje. Pepa se tam v žáru suší, dostává klobásky, napít a pokračuje po bikery vyhledávaném singletreku dál. Pak zas někde ve Šluknovském výběžku asi v ½ desátý večer úplně vyhladovělí zabouchají s kamarády na kozí farmu. Otevřou jim a Pepa vyhrkne na farmáře: „Že nás nevyhodíš?!“ Možná ho přesvědčil jen pohled na hromotluka Pepu s drsnou vizáží. Nevyhodil je. Kluci tam snědli snad několik kilogramů sýrů. Majitel s nimi i dlouho poseděl a povídali. Poslední noc na Flájích zabouchal těsně před deštěm na pracovníky přehrady. Nechali je vyspat ve vytopené garáži. To přijde vhod, když venku leje a jsou 4°C. Těch dobrodružství je plný. Manželka při příhodách už usíná, my téměř taky. Nakonec ho umluví a odjíždějí kolem druhé ranní domů a my padáme do postelí jak podťatí.

Ve 3:30 přijíždí noční bojovník 60 Jarda Zvonek. Poctivě se drží instrukcí, které jsou připnuty na dveřích. Zapisuje se, sprchuje a uléhá do připraveného pokoje. Vítáme se ním až ráno. Oba sympatičtí kluci Jarda a Ondra hned balí a spěchají po ose na vlak do Chebu asi 15 km. Nejedou ale přímo, jedou oklikou, jak je hodno pravých Mílařů. Přeci nepojedou po silnici.

Dnes jako první slušný člověk za denního světla přijel tradiční účastník 12 Tilo Arnhold z Německa. Pamatuju si ho z druhého ročníku. Přijel na start, když už byli všichni pryč. Nafasoval si číslo a vyrazil za nimi. Tenkrát byl trochu při těle, na obyčejném kole a naložený jako na cestu kolem světa. Teď přijel šlachovitý sportovec, super celoodpružené kolo a na něm jen pár věcí. A tomu i odpovídá jeho 18. místo. Chce po nás balík, co si poslal do cíle. Nemůžem nic najít. Pak jsme nakonec našli malou obálku. Kývá, že to je ono. Nechápem. Rozdělává to a vytahuje jen zámek na kolo. Víc na cestu zpět prý nepotřebuje a odjíždí též po ose do Německa. Pouze 20 minut po něm se objevuje Petr Šíma, náš dlouholetý pomocník a šéf CP Jizerky a také účastník jednoho z minulých ročníků. I on je nadšený, odjel to o 2 dny rychleji než tenkrát. 5 minut po něm přijíždí nerozlučná dvojice 122 Vladimír Grusman a 135 Karel Smékal a uzavřeli první dvacítku. Vlastně se na startu neznali. První tři dny se stále míjeli, až nakonec zvolili společný postup a žádný problém některého z nich je nerozdělil. Vždy to řešili společně. Někde ve Šluknovském výběžku praskla klika, našli dílnu. Svařit to nešlo, tak je chlapík odvezl do Rumburku do Kola Brabec. Náhradní kliky takhle vysoké řady neměli, tak nakonec mechanici vymontovali z kola z výlohy. Na trasu se pak vrátili vlakem. Jednou ještě někde na Slovensku si je prý večer v dědině vyzvedl přímo starosta a ubytoval je. Asi půl hodiny po nich se řítí do cíle další ostřílený Mílař a Moravák 114 Lumír Soukup, hned vytahuje slivovici a se všemi si připíjí, že už dezinfekci nebude potřebovat. Za dalších 40 minut se objevuje 15 Pavel Wild, účastník hned prvního asi úplně nejdrsnějšího ročníku. Tenkrát závod odjel v Prestižkách, nyní už je vybavený profesionálněji. Jen ho překvapil Nordkap, který se tenkrát ještě nejel.

Doteď jezdili závodníci v rozmezí téměř půl dne. Dnes jich přijelo 6 během hodiny a 40 minut. Vypadalo, že spolu sváděli těžký souboj o umístění v první dvacítce. Ve skutečnosti ale o sobě nevěděli. A všichni byli velice spokojeni se svým umístěním. Kluci si sedají do blízkosti fanynky závodu a kamarádky pana domácího Pepíka. Odháním je do větší vzdálenosti. Jiřinka ale protestuje: „Nech je klidně tady, mně to nevadí. Jsem zvyklá. Mívali jsme hospodářství a já chodila vyklízet hnůj z chlíva.“

Jdu pak s kluky na oběd. I ten se nese stále v duchu Mílí. Opět z nich padají další a další příběhy. Lumír vyprávěl, jak ho chytla větrná bouře v Kruškách. Kolem padaly větve. Jen tak tak se tam odtud dostal, pak se ukryl někde v autobusové zastávce a přebivakoval tam. Všichni si pochvalovali, že závod už zná hodně lidí a na trase jim stále někdo fandil, zval na pivo nebo nabízel pomoc.

Odpoledne přijíždí 104 Libor Pavlík šťastný, že je tu. Stejně jako Lumír plánuje přespat u nás na chaloupce. Po pár hodinách se v klidu přibližuje Indián 31 Míra Franěk. Oproti loňsku se zhoršil o více jak 20 míst. Letos ale startoval s horečkou a celou cestu bojoval s nemocí. Takže vlastně zázrak, že vůbec dojel. Někdo se ho ptal, jaktože se doplahočil až za nimi, jestli šel v noci spát. Prý nešel, ale šel do baru. Dalších 20 minut a je tu dvojice 23 Martin Bulíček a 133 Zdeněk Keken. Martin nadšeně vypráví, jak ho to bavilo. Martin si naopak stěžuje na chodící a tahací úseky, že to nemá nic společného s cyklistikou. Dávám mu za pravdu! Martin na tohle téma dává k dobru, jak se v dešti cesta změnila v poměrně slušný potok. On tlačil kolo proti proudu vodou po lýtka a nahlas se smál. Zvláštní stavy. Nevím, jestli je to na psychologa nebo naopak už nikdy žádnýho nebude potřebovat.

Po hezkém dni se spouští prudký déšť a v tu chvíli přijíždí 20 Michal Balada. Vloni jezdil s fotopartou Patrolem a dokumentoval závod. Z loňského roku při focení měl o závodě romantické představy. Teď zjistil, jak drsná realita to je. Poslední 3 dny řešil jen technické problémy s kolem. Další den by už asi nevydrželo. Za hodinu a půl ustává déšť a přijíždí další 79 Robert Janisch. Slejvák si užil tedy celý až do konce. Nicméně ho prý dnes přepadla nostalgie, že už to končí. I on vytahuje příhody, třeba jak byla zima a déšť a ukecal chlapa, aby ho nechal přenocovat v džípu.
Konečně se to rozjelo, za dnešek přijelo tolik lidí, co za minulé 4 dny.

Včera se k nám připojila obětavá pomocnice Verča a díky tomu zvládáme nápor v F1000 lépe.

Z F1000 Honza Kopka, Yvona Kotyková a Verča Petrová

Zpráva z Nissan Patrol – fotografové

„Věřte, i když se vám už nechce.“
Ronnie Coolman, jihoafrický kněz a církevní reformátor

Je těžké věřit i v těch nejtěžších chvílích. Je třináctý den závodu, mezery mezi jezdci se nekompromisně protahují, a šance na setkání se se závodníky se radikálně snižuje. My, jezdci fotokalypsy, se ale nevzdáváme a věříme. Překonali jsme strach ze dne prázdných harddisků a SD karet a svou vírou nakonec přeci jen přivolali pět závodníků. Toť k víře. Ráno nás probudil lehce mrazivý, ledově čilý horský vánek a jemný basový chrapot našeho řidiče Petra. S panoramou města Děčín pod nohami jsme se nasnídali pod starobylou, do nebes se drápající rozhlednou na Děčínském Sněžníku, prošli si každodenním rituálem v podobě přeskládání kufru a vyrazili na cestu plnou dobrodružství a příležitostného spánku do malebného městečka Kraslice, kde jsme s kameramanem na střeše skákali po travnatých kopcích a dokumentovali závodníky s výhledy na rozmanitý Karlovarský kraj v pozadí. Pomalu se blížíme ke konci, ale jak říkal starej Ronnie, věříme! Ze zelenkavých lučin na úpatí krušnohorského pohoří, jsme se vydali až na Bali (restaurace Bali), kde jsme se kvalitně najedli a zpracovali dnešní bohatý materiál. Usínáme na louce, po které jsme se před pár hodinami proháněli s mazlíkem, a pozorujeme ze západu se valící, nad horami se kumulující, větrem se kupící a pomalu se přibližující vodou nacucaná mračna ocelové barvy, která nás, s velkou pravděpodobností, v noci doženou. My se ale nebojíme, my věříme!

Zpráva z CP 3 v Jizerských horách

Na CP 3 bylo v noci rušno, přijelo devět závodníků a spalo jich u nás osm. 096-Peter Scheerer si z našeho CP 3 udělal průchoďák. Provedl jediný nezbytný úkon tj. zápis dat o průjezdu a odjezdu a odfrčel vstříc cíli.

Jak jsme předpokládali, tak hlavním bavičem této části peletonu závodníků byl 101-Jarda Jisl. Jeho nosným tématem byli naštvaní jezdci kategorie MTB, které Jarda hravě předjíždí se slovy: „Dávám vám tři hodiny náskok a ještě vám tři hodiny nadělím.“ Přítomní rideři už tyto narážky nechtěli ani poslouchat a šli raději brzy spát. Proto vstávali velmi brzy a v pět hodin ráno už byli na trase. O jejich výkonnosti se chtěl přesvědčit pomocník Lubor a ještě rozespalý se je vydal stíhat půl hodiny po jejich odjezdu. A dohnal je až před obchodem v Hrádku nad Nisou, kde pořádali ranní piknik před místní samoobsluhou. V průběhu cesty se mu podařilo odhalit nocoviště uspěchaného Petera Scheerera, kterému se v jeho hamaku natolik zalíbilo, že se jezdci, kteří spali u nás, dostali před něj. Možná ho také zdrželo psaní blogu ze závodu, který si můžete přečíst v němčině na 1000miles.peterscheerer.de.

Výhercem naší nové kategorie ROZVÁŽNÝ ZÁVODNÍK je 073-Jakub Milata, který u nás strávil jedenáct hodin a odjel v deset dopoledne. I přesto, že byl velice střídmě vybaven se u nás, dle jeho sdělení výborně vyspal.

Dalším velmi očekávaným závodníkem byla stále usměvavá 052-Silvie Štenclová. Bohužel jsme ji museli vítat střídmě, protože byla v doprovodu svého bodyguarda 085-Jaroslava Šaška. Zdrželi se krátce a odvezli s sebou i Jardu Jisla. Hurá, hurá, hurá! ?

Závodník číslo 061-Jirka Vlach dorazil po třinácté hodině a i přes své zranění lokte z úvodu závodu měl dobrou náladu. Odpočíval v jogínské poloze se skříženýma nohama a tvrdil nám, že tu lavici, na které sedí, můžeme odstranit a on zůstane levitovat.

Poslední dnešní návštěvník 095-Karel Vostravský nabral zpoždění díky defektu, který utrpěl na single tracku. Oprava se díky pumpičce ucpané všudypřítomným blátem protáhla a před objektivy našich filmových dokumentaristů se dostal se značným zpožděním. Poté, co filmová světla zhasla, si dle nejnovější mílařské módy, natáhl na nohy igelitové pytlíky a se slovy: „A teď za sucha až do Chebu“ se vydal do deště.

SMS od závodníků

20 Michal Balada (1619.13 km, 19:41:05): Cil konecne dosazen,samozrejme v desti.Dik vsem co drzeli palce,nebo pomohli primo na trati.Gratulace tem rychlejsim a poprani silnych zazitku tem,co si to na trati jeste uzivaji.V nasledujicich dnech nebudu k zastizeni,budu jen jist,pit a spat.Konec hlaseni,cus :- )

23 Martin Bulíček (1619.13 km, 19:45:50): posilam pozdrav z cile. Bylo to skvele. Dekuju

31 Miroslav Franěk (1619.13 km, 19:20:09): Cil – prezil sem. Diky

79 Robert Janisch (1619.13 km, 22:36:20): P7M9E5 hipijajeee hipijajooo sem v cili. Diky vsem za podporu!!! Byla to ale divocina!! Martin a Palo koukejte dovalit na afterparty!!

104 Libor Pavlík (1619.13 km, 20:44:52):

133 Zdeněk Keken (1619.13 km, 20:14:19): vydrzte!…;)

5 Pavol Anderko (1562.70 km, 19:53:48): 448 jedeme do konce

5 Pavol Anderko (1562.70 km, 20:09:45): P7M8E8 Skusime s 028 dojst do ciela..

28 Martin Novák (1562.70 km, 19:52:49): 448 jedeme do konce

27 Lukáš Badura (1513.43 km, 19:06:58): P6M8E8 dnesni pohodovy den. Zitra dokoncim sbirku s fotkou s Honzem v cili 🙂 snad bude prset stesti 😀

156 Jan Veselý (1513.43 km, 19:08:56): P9M9E9 Posledni SMS: zitra na pohodu do cile, zbyva posledni 100. Bylo to uzasny sobrodruzstci. Dik organizatorum, dobrovolnikum, kamaradum na trati, hlavne Frantovi ze me pritah az ze Slovenska, dik rodine a kamaradum doma, hlavne pozdrav Linde a Vojtovi, na ktery se tesim uplne nejvic. NIN ›E

41 Miloš Vydra (1497.12 km, 19:50:53): E4 M4 E4

134 Pavel Elster (1497.12 km, 19:59:35): P9M4E4 Tak naposled zavod v narocnosti predcil vsechna ocekavani dik vsem co nam fandili alce posilam pusu a pochvalu za ovesny placky jeli jsme na ne dlouho jo a zdravim recko cus

46 Michala Laifertová (1494.65 km, 20:01:29): P5M5E7 prostydle nohy,zatazena obloha,uz bylo i lip

143 František Boudný (1451.91 km, 18:40:28): p3m2e5 tak rad bych se projel na kole… no comment. Zitra doma!

138 Michal Šimek (1450.21 km, 18:50:58): P8M8E8…uz nutne potrebuju do cile a domu…vyhledy sice paradni, ale doma je doma

9 Pavel Váša (1424.13 km, 19:46:49): P9Mb9Ec6 GPS opet funguje, bohuzel prestava fungovat prehazovacka 🙁 Sluknovsky vybezek byl priserny, samy koren, kamen a bazina. Hlavne s celovkou se spatne hledala mista pro prejiti suchou mohou.

86 Pavel Matys (1413.95 km, 18:50:53): P2M8E8 Kdyz uz nemuzes tak pridej … Tak to bude bolet…

128 Rudolf Prokš (1411.52 km, 19:48:03): P4M4E4 To pocasi – to bude jeste problém – (tatranka,caj chata florian diky)porad jedu

64 Jan Ščepán (1403.10 km, 17:57:00):

3 Ondřej Klečka (1387.82 km, 20:07:47): dnes to bylo s ranni prochazkou po severnim cipu CR. Ted jsme sjeli sneznik a jedeme dal. Ja co to da, nebo zastavi dest.

13 Lukáš Konečný (1387.82 km, 20:09:20): P9M8E9 porad to jaks taks jede, ale je to stale tezké a cim vic se blizim k cili, tim vic se tesim… budu se snazit dal, snad pocasi dovoli. Zkusim jet jeste kousek, ale vali se tim smerem bourka.

154 František Kejda (1359.03 km, 18:16:51): P7M8E8 Dojezd do Decina a jeste polezeme nahoru, pak uvidime podle nalady. Cil je dojet v nedeli.

113 Martin Karásek (1358.99 km, 18:09:47): P5M6E8 .

115 Zdeněk Zezulka (1349.08 km, 18:02:31): sever je za mnou. Dnes se mi podařilo se i kochat. A hnet ohnutá patka a riditka. Pokracujeme do tmy.

36 František Kasanič (1348.67 km, 19:29:39): 888 DNES SA IDE SUPER. SMER DEČIN

69 Jiří Baloušek (1348.67 km, 19:35:23): 999 ráno jsme seděli na kávě v Krásné Lípě a povídám Ferovi, Fero když se podíváš před sebe tak asi 10 km, tak tam na večer pojedeme Šluknov masakr

49 František Valeš (1344.68 km, 19:22:16): P7 M8E8 dneska jsem se vyloženě trápil I šnek by mě předjel na zpátečku Vzal jsem si tři prášky a už to zase jede Prdnul mi drát

126 Michal Ozogán (1335.96 km, 18:06:01): e6m6e6 fajn

125 Stanislav Hvizdoš (1302.46 km, 19:36:34): P5M6E6 Oddelil som sa od spolujazdcov a pokračujem sám. Navigaciu mi požičal Martin 109.

37 Lukáš Frčka (1300.81 km, 18:46:29): P9M9E9 z cp3 v 5.15 a ted na Nordkapu.Diky do CP3 za odpocinek, skvela parta a zachod u vas byl nejlepsi 🙂 Jedu jeste dal,prestalo poprchavat a sviti slunce,cil volá

96 Peter Scheerer (1299.47 km, 19:56:32): P9M9E5 soon on nordkap. in good mood today but all my brakepads are gone soon and none of the 6 bikeshop i asked has magura mt5 pads. last chance to reach decin tomorrow.

97 Josef Mikulín (1299.47 km, 19:23:01): P7M6E6

121 Jan Kalivoda (1299.47 km, 19:00:51): Nordcup před námi. Cesta k němu dlouhý pochodak, ktery nás zabrzdil ve slibne rozjetém dni.

18 Miroslav Přibyl (1278.35 km, 19:46:25): P8M7E6 dnes to konecne zas jelo,valime do sluknov.vybezku,pojedem co nejdyl do noci,noc asi pod sirakem..

83 Gabriela Matějíčková (1278.35 km, 19:46:36): P7M7E8 Uz je to za paaaar….trpelive ukrajujeme 🙂

109 Martin Písačka (1278.35 km, 19:46:17): Stav 5.6.6.Pi vo, gulas a je lip. ..pokracuju pomalu do cile. …..:)

52 Silvie Štenclová (1273.98 km, 19:45:13): Dnes opet dest a bahno…neni co dodat. a 085 se mnou ok.

85 Jaroslav Šašek (1273.98 km, 19:45:13):

101 Jarda Jisl (1273.95 km, 19:44:42): P8M8E8 dneska jakz takz …zitra se bude zavodit, kdyz bude hnusne :-))

73 Jakub Milata (1268.47 km, 19:59:54): p7m8e8 Pekne jste to natrasovali, kazdy den nejake prekvapeni. Treba dnes ve sluknove v lese nekdo sukal v aute 🙂 Mohlo by se to tu jmenovat suknov 🙂 Jdu najit nejakou restauraci, najist se a jet dal

61 Jiří Vlach (1221.74 km, 20:00:47): P6M7E4

95 Karel Vostracký (1216.03 km, 20:30:18): P8M8E8 Dneska krasny usek. Sice defekt, ale zase prijemné posezeni na CP3. Zitra dal.

84 Petr Duchoslav (1150.33 km, 19:31:11): P9M9E9 vše ok jemnostpan krakonos mě nechal projít bez problémů svým panstvím jen mohl trochu přitopit na hřebenech 10 stupňů to není moc. Jo a ta zkratka močalem za terexem super malém bych zapoměl jak je pěkně jet v mokrých botách .

38 Tomasz Sójka (1112.98 km, 20:22:00): P7M7E6 Tylko Vyrovka. Po wczorajszej wedrowce przy +4C do 1-szej w nocy wystartowalismy dopiero po 9-tej. Z uwagi na zakaz jazdy od 20 – i zapowiadajac sie zimna noc zostajemy. Jutro CP3.

120 Jaroslav Drábik (1112.98 km, 21:07:43): P7M7E7 To bola teda noc, 4 stupne kosa a sp?me z Tom??om Szojkom na betonovom per?ne stanice, kde vlaky u? roky nestoja. Dnes n?s Krakono? u? nedobehne, zakotvili sme na chate V?rovka a m?me 24 stupnov. To je pohodi?ka. Zajtra dobyjeme CP3.

105 Jindřich & Miroslava Prchlík & Haisová (1062.49 km, 20:02:56): P5 M5 E8 a uz zase chcie.

30 Renata Kaničárová (1050.59 km, 18:17:14): P8M8E7 Dneska jsem zase hodila tlamu. Jeste kousek pojedu dal.

87 Jaromír Jirka (1033.18 km, 20:46:22): p7m9e6 dnes dobry velike podekovani mirovi hulkovi a jeho mile pani za vlidne prijeti a perfektni servis zprava pro miru – zasilka naramku prebrana a jede k prijemci

124 Gabriel Gašpar (1033.18 km, 19:58:21): P6M7E8

157 Zdeněk Martínek (1015.05 km, 19:31:45):

93 Richard Štěpánek (962.15 km, 19:32:39): 998 na rozehrati Kralicak,na sklidneni POlsko a spat doufam budu v Cesku. Tak dobrou

98 Tomáš Wizovský (958.35 km, 19:21:56): P8M8E9 nadherna i dlouha etapa, mnohonasobne diky milari z roku 2014 Mirkovi a jeho zene za neskutecne skvelou podporu a projevenou prizen, ocista v Divoke Orlici, spani zrejme v avizovanem stanu u pechotniho srubu na Hanickou 🙂

123 Ryan Long (858.26 km, 20:04:00): P7M6E7 Halfway and this cowboy is still bucking!

144 Karel Hána (592.07 km, 19:38:36): P5M9E9 🙂

21 Aleš & Václav Procházka & Fišer (514.18 km, 19:11:21): Pa10Mb10Ec10 Bylo by to bez efektu kdyby byl den bez defektu,dnes toho lepeni bylo nejak moc.

114 Lumír Soukup (1619.14 km, 15:20:54): 114 ctkav cili,lahvackem aklimatizovana,super akce,diky moc vsem za vse

12 Tilo Arnhold (1619.13 km, 12:36:01): 999 11:47 Im Ziel. Alles Gut. Danke An Jan Kopka & Co, Udo & Co Von Stein-bikes, Robert Von Petz-racing, Direktoren & Kolleginnen, Family & Friends!!!

59 Petr Šíma (1619.13 km, 15:23:41): Jsem v cili a rad, ze uz nemusim vlacet kolo a sebe cestou necestou. Zazitku je spousta, byla to drina, ale i radost. Dekuju vsem co mi psali za podporu. Chci podekovat Martinovi Khamlovi z SK elektro Liberec za darovani baterek a McBike za servis kola. Samozrejme i vsem organizatorum, dobrovolnikum a lidem, kteri pomahaji na trati. Drzim palce vsem na trati, nezavidim jim 🙂

118 Josef Vebr (1619.13 km, 00:42:29): diky moc za super zazitek, bylo to perfektni, uzil jsem si to moc. Vsude byli vstricni a pohodovi lidé .

122 Vladimír Grusman (1619.13 km, 12:04:15): P9M9E9. Cil dosažen. Hurá. Mile 2017 jsou za mnou:-). Drak Vlada

135 Karel Smékal (1619.13 km, 12:02:53):

62 David Pelcl (1228.14 km, 11:08:06): Zdar, bohuzel koncim zdravotni duvody. Kazdopadne diky

93 Richard Štěpánek (839.24 km, 06:28:48): Cp 2, 23.50hod.

136 Stanislav Erben (839.24 km, 13:25:34): CP2- Františkov 14.7.2017 13:20h příjezd do CP2 zde má cesta končí již nechci dál pokračovat v závodě. Děkuji bylo to náročný ale krásný, hezký den Standa Erben.