20. DEN - 18. 7. 2014

boj proti sobě i počasí

Počasí od včerejška není ideální. Stejně jako včera i dnes náhle přicházely prudké a silné přeháňky doprovázené bouřkami. To vše znesnadňuje a zpomaluje postup Petra Ozogána. Sice se snaží, bojuje sám proti sobě, ale i proti nepřízni počasí a neprůchodným cestám.

Vymyslel jsem si závod – opravdu těžký. Postavili jsme trasu – opravdu náročnou. Byl to záměr, který měl posunout všechny účastníky do nové další dimenze. Vím, že ti, co se postaví na start, budou trpět. Je to pouť! Chtěli jsme dát jim možnost dostat se blíž sami k sobě, nechat je nahlídnout do svého nitra. Procitnout. Posunout se aspoň na chvíli zpět od civilizace a komfortu ke skutečnému primitivnějšímu životu. Toto vše by je mělo vyčistit, lépe si utřídit hodnoty, a nakonec přinést i radost a euforii.

Nakonec ale ten, kdo nejvíc rozhoduje o náročnosti, nejsme my, ale někdo nad námi – PŘÍRODA. Zase nám ukazuje, že ona je tady ta hlavní, kdo to řídí. Ukázala mi to už mockrát při mnou absolvovaných extrémech v největších pustinách planety. A já ji respektuju, i když často zkoušela, co vydržím. Teď tvrdě zkouší posledního mohykána na trase. Člověka, který se nadřel na to, aby se dostal tak daleko, jak je, jako snad nikdo z dosavadních účastníků. Petr je už blízko, ale stále není tady. Je už kousek, ale bude ho to bolet víc, než jakákoli jiná část trasy. Sil už moc není, nohy rozedřené, ale hlava silná. Chce se dostat až do cíle. Chce to moc už od svého prvního startu před čtyřmi lety. Vždy zůstal ale daleko před cílovou branou. Nyní už je kousíček od splnění svého snu. Kdybych mohl, poslal bych mu sedmimílové boty. To ale nemůžu.

Moc mu přeju, aby to dal! Zaslouží si to! Na druhou stranu se bojím, že splněním svého snu se Petr už znova nepostaví na start a my přijdem o člověka, který patří k závodu jako nikdo jiný. Bylo neuvěřitelný, jak to neustále zkoušel. Neumím si představit, že by Petr nestál příští rok na startovní čáře. Na to se ho ale zeptám, až dorazí. Snad mi nedá jednu do zubů.

Petře, myšlenkami jsem stále s tebou!

Z F1000 netrpělivě čekající Honza Kopka

SMS zprávy od závodníků

1 Petr Ozogán (1520.19 km, 18:41:34): stale si nedokazu vzpomet na slova matuskovy pisnicky „v nohach mam uz 1000 mil“. cekam tu, az se prezene bourka a pak jdu dal.