23. DEN - 24. 7. 2017

Zrychlení cyklisté

Rychlý závěr

Podle propočtů z posledních dní, kdy se oba borci posouvali 60-80 km za den, by tu měli být k večeru. Dopoledne beru kolo a jedu zkoumat cesty pro příští rok, kdy bude start tady na západě. Vracím se pro jistotu už dříve odpoledne, kdyby bojovníci zrychlili. A oni zrychlili! A značně. To, co jezdívali celý den, měli dnes za půl. Na dvorku nacházím už sedět Ryana. Vítám se s ním a gratuluju. A Zdeněk Martínek dojel už před ním a zmizel na vlak. Minul jsem ho o deset minut. Tím se mu omlouvám. Protáhl jsem působení v cíli o 2 dny, abych mu potřásl rukou a vyjádřil čest jeho nezdolné vůli a bojovnosti a nakonec ho promeškám. Zdeňku, sedím v chaloupce ve Skalné a gratuluju aspoň na dálku.

To Ryan byl jiný případ. Požitkář, který si to opravdu užíval, ale těžké to bylo i pro něho. První půlku se stále míjel s lidmi stejné denní rychlosti. Jenže ti skončili v F500 a dál už z Mílařů nikoho nepotkal. Moc se tím ale netrápil. V pohodě si zastavil na kafe nebo pivo, ráno vstával klidně až v ½ desátý. Pochvaloval si, že tenhle směr na západ je pro něj ideální, že viděl mnoho západů slunce. V opačném směru na východ by neviděl slunce vycházet ani jednou. Předpokládal, že na trase stráví 2 týdny, nakonec z toho byly 3. Byl hodně naložený, vezl vařič a stan a plno dalších věcí. Trochu připomínal Mílaře z prvních 2 ročníků. Ti toho od té doby ale hodně odložili. Také trasa byla těžká, nečekal to tak. Střídaly se pasáže od lehkých až po super těžké. Když jel někde po snadné šotolině nebo asfaltu, i tam byl mimo svoji komfortní zónu, protože se vždycky nechal unést a přejel odbočku, o které ani netušil, že je odbočka. Takže musel být stále ve střehu. Ale nestěžoval si, krásný závod (i když on to jako závod nepojímal), krásná příroda (občas mu připomínala jeho domov v Oregonu), krásná trasa. Ze srdce nenáviděl pouze hraniční patníkovky. A překvapilo ho také, že cesta vedla často po poli. To v Americe by prý možné nebylo. Kladně hodnotil také to, jak mu lidé na trase pomáhali a občas nechávali přespat. Jednou i na podlaze v pizzérce. Anglicky se moc nedomluvil a česky umí říct dobrý den, ahoj, pivo a potraviny. Víc nepotřeboval. S Ryanem jsme zašli ještě společně se najíst a dát si jeho poslední pivo v Česku. Pak ho vyzvedl pan domácí Pepík a odvezl do Chebu na vlak. Jede si do Francie užívat na bráchovu svatbu a pak se přesouvá do Španělska projet něco ještě tam. Ty 3 týdny s cestovní kanceláří Jan Kopka Tour byly prý skvělé.

Ode dneška nám na trase zůstává poslední Mohykán Karel Hána. Stále bojuje a není pro něj jiná cesta než chaloupka Pepíka Dušáka. Těch tisíc mil má jeden směr a jeden CÍL. To malý bílý stavení! Karle vydrž, jsme s tebou a budeme tě i nadále sledovat!

Děkuju za skvělé zázemí dlouhého cíle Pepíkovi Dušákovi, Jitce a celé rodině. Snad chaloupka moc neutrpěla pod náporem špinavých a smradlavých, ale šťastných Mílařů.

Stejné poděkování posílám i na neoficiální, ale legendární point na Cínovec Áje Fialové a Markétě a dvěma neúnavným dvojčatům.

Poslední večer ze západočeského F1000 se hlásí Honza Kopka, Skalná

SMS od závodníků

144 Karel Hána (1163.90 km, 18:19:43): P5M9E9 🙂

123 Ryan Long (1619.13 km, 14:39:00): Finished! Now time for that Bernard pivo!

157 Zdeněk Martínek (1619.13 km, 13:47:07): Ve 13:34 jsem v cíli. L.P. 24.7.2017 Zdeněk