27. DEN - 29. 7. 2016

I dnes jsme netrpělivě čekali, zda dorazí do cíle ty dva velké příběhy. Chlapi, kteří se vydali na cestu přes Československo pěšky. I když ze zpráv to vypadalo, jak náramně si ten výlet užívají, nevěřím, že by je to nebolelo a že by vůbec netrpěli. Oni ale s nadhledem viděli už při té dřině jen to pozitivní. Je dobře, že si to uvědomovali již na trase a mohli se soustředit právě na to, co jim přináší uspokojení a radost. Mnoho lidí tohle přes bolest vůbec nevnímá a uvědomí si to, až když bolest přejde, když už je po všem.

Chodci Petr Lavický a Vít Semenec kromě boje proti nepřízni počasí, vlastní únavě a slabostem bojují i o rekord, který prozatím drží největší legenda Mílí Petr Ozogán. Každou minutou, kterou dnes trávili na trase, se mu přibližovali. Nakonec prošli cílem dnes v 16 hodin a 35 minut. Jejich celkový čas je tedy 26 dnů 1 hodina a 35 minut. Petr si tedy časem 26 dnů 18 hodin a 34 minut o 17 hodin svůj rekord v délce setrvání na trase nakonec uhájil. Nicméně díky klukům a skvělé chodkyni Anně z Maďarska přeci jenom jeden rekord v ročníku 2016 padl. Ještě žádný rok nedokázali dlouhého cíle dosáhnout 3 chodci/běžci. Dva dokončili poprvé teprve vloni. Jinak to byl vždy jeden nebo žádný.

Mám rád tyhle příběhy na konci startovního pole. Bývají často velice hluboké plné vůle, dřiny ale i nadšení.

Mimo této nejtěžší disciplíny je ale nutno zmínit a vzdát hold těm největším hrdinům letošních 1000miles. Jsou to dva neobyčejní kluci na tandemu Aleš Procházka a Vašek Fišer. Tandem je sám o sobě asi nejnesmyslnější disciplína. Ještě nesmyslnější než koloběžka. Nejen to, z nich dělá hrdiny. To, co povyšuje jejich výkon ještě dál do levlu sci-fi, je handicap jednoho z nich. Motor tandemu Vašek je nevidomý. Nezúčastněným se to může zdát v pohodě, ale ti, co znají trasu vědí, o čem je řeč. Nebyl téměř nikdo, kdo dojel do cíle F1000, aby se hned nezeptal: „Co tandem, ještě jede?“ Když jsem, řekl, že jo, jen nevěřícně kroutili hlavami, že to není možné a vyjadřovali jim velký obdiv. A kluci si obdiv opravdu zaslouží, za celou dobu neprojevili jedinou slabinu a neustále urputně postupovali. Dokázali zdolat 500 mil (860 km) a chtěli pokračovat, jenže pětistovka byla po limitu a jejich připravené komponenty k údržbě kola už odvezeny. Nedalo se nic dělat, stroj už nebyl ve stavu k další jízdě, a tak tu ukončili svou velkolepou pouť. A místo toho, aby nám vynadali , že jsme jim tu balík nezanechali, poslali poděkování, že jsme je nechali odstartovat a ani jednou nezapochybovali o jejich schopnostech. Nyní nám od nich přišel další email, který s jejich souhlasem zveřejňujeme:

„Doslov po dojetí:
Vypětí během závodu, zapojení všech smyslů a soustředěnost a naprosté vžití se do přírody a trasy, nedovolily Vaškovi po dojezdu do CP2/F500 nějaké citové projevy. Až tak po třech hodinách Venca pokud se tak dá nazvat, napětí z něj spadlo, rozbrečel se ačkoli vůbec nemá oči. Projev euforie a radosti sám ze sebe, štestí a vůbec najednou už nemohl skrývat.

Dělat pohyb a sport, neznám nikoho z takových bláznů, kdo by propadal nějakým depresím, na to prostě nemá nikdo čas a vyplavovat adrenalin v pravidelných dávkách je fajn.

No shrnuji to teď a tady, než všechno sepíši v deníku, ještě máme na mílích nějakou práci. A přes to nejede vlak.
Proč? Bo MILE !!!

Aleš (alp) Procházka“

Gratuluji dnešním finisherům Petrovi a Víťovi, tandemákům Vaškovi a Alešovi a všem ostatním finisherům i těm, co nedokončili, za bojovnost a odvahu.

Děkuji i všem dobrovolníkům, bez kterých by to nešlo, a partnerům za podporu téhle akce.

Z centrály z Jablonce letos již naposled Honza Kopka

SMS od závodníků

Zprávy došlé během dne:

140 Vít Semenec (1628.83 km, 09:53:18, P7M8E7): To,ze si ponozku s pismenem R davam celou dobu na pravou nohu,automaticky neznamena, ze na leve mam L ! Proste doma jsou dve leve :O V poledne byla moc prijemna koupacka, vsem takovej relax doporucuju. Hnusna zastavka z vlniteho plechu chrani proti destiku.Vitr se toci,okna vysklena,dvere nejsou.Zastavka na pip pip. Vichrice,letajici vetve, pruhledne „kameni“z nebe, hodnotu zastavky o rady navysi 😀 Nemame to zabalit?!? 😛

147 Petr Lavický (1682.40 km, 16:35:56, P8M8E7): tak kam dal? Kavkaz Tibet nebo dal? Preci kdyz to slape nepujdeme domu.

140 Vít Semenec (1682.40 km, 16:36:36, P8M9E7): Od rana bylo jasne, co delat! V Ulicske Krive byla dobra strecha pred destem, moc prijemna obsluha a i prisedici. Pak uz nas vitala Nova Sedlica 🙂 Zde nam zatkeskal jeden mistni, ani nam ta brana vlastne nechybela 😀 Dekuju vsem za podporu, SMS, FB. Dekuji i do prace, ze jsem tolik volna v dobe prazdnin vubec dostal,… Cela akce byla uzasna! Posledni etapa startuje, stihnout bus, vlak, dostat se do reality…..

140 Vít Semenec (1682.40 km, 17:14:45, P8M9E7): Uz jsme s Petrem v autobuse a az do Pardubic jedeme spolu, regulerni SMS od nas snad dorazila. Instrukce vitr strhnul a odfoukl, ale fotky poslu. Byla to vyjimecna dovolena, jeste si ty km, musim v hlave prerovna 🙂 V.