15. DEN - 15. 7. 2012

na trati je 7 bikerů a 2 pěší

Zaverecna SMS – Prave jsem dorazil domu. V hlave se porad vracim na trat a prehravam si zazitky. Ty osklive uz nejsou tak osklive, ty hezke jsou cim dal hezci. Na trati jsem si byl jsty, ze letos jsem jel naposled. Ted, cca 36h po dokonceni uz si tak jisty nejsem.

Finish 1000 – Neděle v nejvýchodnější vesnici Slovenska

Neděle začala opravdu brzo. Ve 3:45 na mě zasvítil někdo do přívěsu, kde jsem spal. Za čelovkou se skrýval závodník č.125 Ondra. Pro mě sice začíná neděle brzo, pro něho ale ještě neskončila sobota. Jede jako jeden z mála od soboty rána den a noc, jen aby stihl být v pondělí ráno v práci. Vysvětlil jsem mu vše co a jak a zklamal ho, že dopoledne odtud nejede žádný autobus. Nerozhodilo ho to. Na to, že jel celý den a noc v kuse a dokonce v dešti a blátě vypadal poměrně v pohodě. Já ještě na chvíli zalehl, ale Ondra ne, dal dohromady sebe, kolo, své věci a když měl vše hotové, rozloučil se, sedl na kolo a upaloval opět vlastní silou dalších 70 kiláků do Humenného na vlak.

Co se týče autobusů z Nové Sedlice, není to nic jednoduchého a jen to odráží fakt, že jsme opravdu v nejvýchodnější části Slovenska. Jízdní řád z internetu nefunguje, dokonce ani ten vylepený přímo na zastávce a dokonce i informace místních lidí se různí. Zatím se ale odtud každý nějak dostal. I když někdo musel třeba na kole.

S Tomášem, který si tu chtěl užít den, jsme ráno vyrazili do obchůdku pro snídaní, je sice neděle, ale místní paní prodavačka vám ochotně otevře kdykoli. Posnídali jsme v přístřešku u cílového oblouku a vyrazili jsme na fotbalové hřiště, kde se konají slavnosti. Dopoledne proběhlo v duchu místních tradičních soutěží – hod metrovou kladou (ani jsem ji neunesl), rozseknutí metrové klady na čtvrtiny podél a řezání. Soutěžili s nasazením všichni, od patnáctiletých vyposilovaných siláků po dědy s panděry. Tady na dědině pořád hraje roli chlapská síla, městské hodnoty sem ještě nepronikly. Napadlo mě, že když dojde obecnímu úřadu dřevo, uspořádaj soutěž pro místní siláky a maj zas na půl roku pokoj.

Tomáš v poledne odjel směr Humenné a na hřišti zatím už probíhali soutěže v místních tradičních tancích. Já je ale neviděl, vítal jsem další tři závodníky – Milana, Pavla a Jardu. Všichni byli velice optimisticky naladěni, tedy pokud nepočítám hlášku Pavla, že by musel být úplnej debil, kdyby se přihlásil na závod i příští rok. Všichni tři se do sytosti napili, najedli v místní hospůdce a na večer vyrazili domů. Já se odebral zpět do hospůdky dát si točené a napsat zprávu pro příznivce závodu. V tuhle chvíli ale má zpráva končí. Objevil se starosta, zaklapl mi notebook a táhl mě pryč do obecního kulturáčku, že je něco daleko surnějšie (urgentnější). Ptám se, co se děje. Odpovídá: „Slavíme slavnosti“. Obložené stoly, hudba a vlnící se pořadatelé slavností. Je to tu chudý kraj, ale nevynechají žádnou příležitost se pobavit. Vesnice už mě za pár dní přijala, místní chlapi si se mnou přípíjeli a vyprávěli mi rusínským nářečím svoje zajímavé příběhy, škoda že jsem jim nerozuměl. Místní tety ucítily čerstvou krev a hrnuly se se mnou tančit. Po prvním tanci, když zjistily, že neovládám valčík říznutý čardášem, se mě ale zas snažily zbavit. Marně! Už jsem byl ve varu a na vše nasazoval svůj obkročák! Vždycky jsem na extrémech kdekoli ve světě miloval ten dotyk s místní kulturou. Jsem rád, že se mi to daří i jako organizátorovi 1000 mil tady na východě – části Slovenska, která má možná blíž k Ukrajině. Ať je to jakkoli, místní lidé jsou sice zpočátku plašší, pak ale velice přátelští a pohostinní.

Zprávu dopisuji těsně před dvanáctou a doufám, že omluvíte její jednodenní zpoždění.
Zítra čekám několik dalších dobrodruhů 1000miles.

Honza Kopka, F1000

SMS zprávy od závodníků

76 Chmátal (1541. km, 21:02, Hrešná): 76,chata Hriesna. Vytecne spagety k veceri. Pred Sqis.N.Vsi jsem mel neskutecne bahno na kole. Cihlar.hlina hadr. Zajimalo by me jak tu sklizeji obili,kdyz zaprsi..

122 Zahrádka (1541. km, 21:04, Hrešná): 122, Hresna, tak uz jedem ve 3, po nekolika dnes nahaneni jsme konecne odchytli Radka 53. Na hresnej sme to zapichli a uzivame mistni pohostinnosti dnesni jizda v klidu, posunuli sme se na startovni caru do cile, prej nas ceka jen par brodu, nepocitane rozbahnenych poli, proste sama romantika

53 Zemandl (1541. km, 21:26, Hrešná):St. c. 53 – chata na Hresnej, vse ok, prespim tady. Druhy nejvetsi nepritel tohoto zavodu jsou vyrobky firmy Sport Arsenal.

28 Vít (1527. km?, 19:53, Ružín): St. 28 lezu na vysoký vrch u Košic. Pak sjedu ke kosicim a musím se najíst po dnešních 155 na batoh už mám hlad…

45 Zlínský (1511. km, 19:50, Jaklovce): 45 hlasim. Jsem na N4852586, E2059449. Vecer me zastIhl dest a protO uZ dal nejedu. Oteklo me koleno, tak uvidim rano. Zdravi Tonda Z.

78 Johanides, 54 Franěk (1331. km, 20:03, Ružomberok): N 49 03.896’ E 019 18.577’ st 78 st 54 pojedeme tak do deseti.FATRA JE ZA NA NAMA .

108 Šebánek (1050. km, 19:56, Všemina): 108 N 49 16431 E 017 53458 Dnes dojdu za Vizovice, zítra už snad budu spát v CP3. Nohy i hlava zatím fungují dobře. M.

6 Ozogán (716. km, 19:00, Hanička): 006 Ozogan, N50 11 141 E16 30 264 cil se blizi, ale az tak v utery, nikam se uz nezenu, uzivam si to. prsi, mam uz ale vyhlidnutou komfortni bus zastavku.

SMSky závodníků, kteří dojeli do cíle v Nové Sedlici

81 Suchan (9:19): 81 – Zaverecna SMS – Prave jsem dorazil domu. V hlave se porad vracim na trat a prehravam si zazitky. Ty osklive uz nejsou tak osklive, ty hezke jsou cim dal hezci. Na trati jsem si byl jsty, ze letos jsem jel naposled. Ted, cca 36h po dokonceni uz si tak jisty nejsem. Poznal jsem na trati partu uzasnych lidi. Denne jsem je potkaval, jejich spolecnost byla super a zdolavani trate tim trohcu jednodussi. Popisovat obtiznost trate nema smysl. Lidi si vetsinou nedokazi predstavit vic, nez sami zazili nebo videli. Moc dekuji za podporu rodine, kamaradum, spolupracovnikum a spoluloudalum . Zdenek Suchan.

88 Klápště (13:44): 88 jsem v cili diky vsem za podporu

31 Jílek (14:00): 31 Jsem v cili.strasne unaveny ale stastny.Kolo nakonec vydrzelo ale je na tom hur nez ja.Clovek vydrzi vic nez stroj.Uzasny zazitek.

32 Cidlinský (19:11): 31,32,88 jsme ve vlaku na ceste z cp4 domu. Jeste porat koukam po okoli a hledam studanky… Diky za luxusni dovolenou.