ŽIVOT V KUFŘÍKU

Letos pojedeme pro Život v kufříku aneb pro
první Míli v životě
 

Do startu Mílí zbývají jen pár dní, přípravy na všech frontách vrcholí a my se nemůžeme dočkat, až zazní startovní výstřel a třísethlavý barevný had závodníků se začne sunout kilometr za kilometrem po mapě, až ovine dokola celé Čechy a Slovensko. A letos se dokonce pak i vrátí zpátky!

Jak různě pestrobarevné jsou dresy závodníků, tak se liší i to, co si každý z nich poveze s sebou – ať už fyzicky v brašnách na kole nebo jak těžké myšlenky, či osobní příběhy pojedou s ním uvnitř. Všichni se ale na trasu vydáváme bojovat zároveň a i když budou naše zážitky a cesty odlišné, trasu a směr máme všichni stejné a Míle nás navždy spojí. Protože prostě: „Bo Míle“. 

Další věc, která nás spojuje je ta, že už od počátku dokážeme každý rok během závodu a na afterparty společně přispět na nějaký dobrý projekt, který pomáhá těm, kteří dostali na cestu mnohem více naloženo a jejichž životní míle jsou tak mnohem těžší boj, a nebo dokonce bojují v závodě, který nelze vyhrát. 

V roce 2021 jsme spolu se společností Raymond vybrali dohromady cca 30 000 Kč pro dětský hospic Dům pro Julii a vloni jsme přispěli podobnou částkou závodníkovi Petru Tlachovi, který se v rámci své cesty se pokoušel vybrat peníze pro Stacionář Vlaštovka v Hodoníně.

Letos tomu nebude jinak a tentokrát spojíme síly a pošlapeme pro odložené novorozence, konkrétně pro nadační fond Život v kufříku, díky kterému mohou pěstouni, adoptivní rodiče a především pak samy děti znát svůj příběh opravdu od samého začátku.

Novorozenců, odložených či matkám z různých důvodů odebráno, je v České republice až 500 ročně. V mnohých případech se jedná i o předčasně narozené děti. Během svých prvních let života se často ocitnou hned na několika místech náhradní péče a informace spojené s tímto obdobím jsou ve většině případů nenávratně ztraceny. 

Díky projektu Život v kufříku dostává každé odložené miminko již v porodnici vlastní kufřík, který s ním putuje dále. Tento kufřík obsahuje: první botičky, obleček, hračku, láhev, dudlík, osobní drobnosti miminka a památníček s mírami a váhou při narození, otisky nožiček a ručiček, osobní přání od sestřiček či dalších osob, které se o miminko starají, informace o událostech ze dne narození atd.

Díky kufříku mají děti uchovány první informace o jejich životě, které mají klíčový význam v sebepřijetí, pocitu bezpečí a jistoty. Díky tomu mohou děti budovat svou vlastní životní cestu a zdravou identitu.

Tento projekt si získal okamžitou podporu předních českých neonatologů, psychologů, zdravotních sester, přechodných pěstounů a stovek dobrovolníků. Aktuálně je v projektu zapojeno 61 nemocnic napříč Českou republikou.

Částka, která bude vybraná, poputuje na zapojení další porodnice do projektu Život kufříku. Konkrétně to bude porodnice v Jablonci nad Nisou, kde nedávno požádali o zapojení do projektu a odkud pochází i náš organizátorský tým.

Prosím, pojďte s námi letos přispět těmto dětem, kterým život nespravedlivě nakreslil startovní čáru až daleko za startovním polem, aby mohly poznat svůj příběh a na své další cestě mohly pokračovat co nejlépe. Jak totiž říká zakladatelka projektu Martina Opava: „Zvládneme vše, jen na to nesmíme být sami".

Nadační fond LA VIDA LOCA
Na Louži 947/1, 101 00 Praha 10 - Vršovice
IČ.: 04655648
www.zivotvkufriku.cz

Vám všem závodníkům přejeme na cestu lehkou hlavu (nebo abyste s ní dorazili do cíle :) a děkujeme za podporu!