DEN 33 - 3.8.

DEN 33 - 3.8. ŠTRŮDL A RUM V CÍLI

Tak očekáváme dnes v cíli ostříleného mílaře Frantu Valeše. Franta měl s námi slitování a nestrašil nás včera nočním dojezdem jako jeho předchůdci a našel si pohodlný přístřešek.

Od té doby, co dojel Milan Hanyk se počasí obrátilo. Milan má asi nahoře známé, protože on měl stále sucho a rychlé cesty.  I když 14 dní super tropy i přes 40° není pro jízdu ideální, vysává z vás veškerou energii, ale cesty jsou ok. Pak se to úplně obrátilo. Teplota šla dolu, takže dosti chladno, přes den třeba i jen 15°, což by pro jízdu vůbec nevadilo, ba naopak, ale k tomu déšť nebo prudké přeháňky, bouřky a silný protivítr. Kombinace nízkých teplot se studeným deštěm a tím i rozbahněných cest je devastující, a to opět téměř 14 dní. Takže kluci, co přijíždí teď, zažili na trase vše, jen ne ideální počasí.

Dnes by nemělo po dlouhém čase zase pršet. Beru kolo a jedu Frantu fotit v posledních „přírodních“ úsecích před cílem. Potkávám ho, v očích je znát velká únava, na tváři mu ale úsměv nechyběl. Vlastně jsem ho nikdy neviděl se neusmívat. Pár fotek, pak hospoda v Lipové. I když je do cíle už asi jen 25 lehkých kilometrů, většina mílařů tady staví. Český les je poměrně dlouhá a pustá část trasy, kde nic nedoplníte.

V hospodě už Frantovi zase svítí oči a rozpovídá se. Poprvé jel v roce 2014 a přijel hodně vzadu. Na otázku, zda to někdy ještě pojede odpověděl, jedině až to bude tam a zpátky. Od té doby to jel ještě několikrát, ale když jsme ohlásili trasu 2020 mil, vzpomněl si (na rozdíl ode mě), co mi tenkrát v cíli slíbil. Ptám se ho, jestli to byl dobrej nápad. - Byl to můj sen, ale žádná pohádka to nebyla. Bylo to drsný, ale v tom hraje velkou roli počasí. Na trasu nenadával, věděl, jaké jsou Míle. A vzdát chtěl jen jednou, když mu na Slovensku ukradli všechny peníze. Pár vlídných slov s manželkou a jel dál. A teď je za to rád. Někde kolem čtvrtiny závodu měl pád kolenem na kámen. Má ho rozseklé a strašně oteklé ještě teď. Je to jako by si nasadil na nohu meloun. A s tím jel 2 400 km. Říká se, že co se ti stane na Mílích, se stihne do cíle zase vyléčit. Tak tohle nestihlo. Na to byly Míle moc krátký 😊.

Cibulačka, výpečky a pivo nalily Frantovy zas sílu do žil a vyrazil k cíli. A tam na něj čeká celá rodina stejně usměvavá jako on. Dojezd, ovace, objímání, gratulace a samozřejmě velká radost. Je vidět, že má obrovskou podporu u manželky, dcery i syna. Strávil jsem s nimi všemi v cíli hezký podvečer. Bramboráky (tentokrát přímo z ruky Pepíka Dušáka), Bernard a Kofola u toho nechyběly. A paní Valešová přivezla vynikající štrůdl a skvělý rum na oslavu. Já normálně rum nepiju, ale tenhle byl fakt výborný.

Velká gratulace Frantovi k dokončení ultradlouhé trasy a poděkování celé jeho rodině za fajn chvíle tady, za štrůdl i rum. Když odjeli, opět to tu zesmutnělo.

A jestli Franta ještě pojede Míle, už si dal pozor, aby zas neřekl něco, co bysme nakonec splnili a on by pak musel. Takže kroutil hlavou, že ne. Ale úplně přesvědčivé to nebylo.

F2020   Honza Kopka