DEN 32 - 2.8.

DEN 32 - JURA V CÍLI

Závodníci se snad domluvili. Po tom, co jsme si posteskli nad nočním dojezdem a do brzkých ranních hodin posezením se Zdeňkem Andresem se včera večer objevila další smska od Jury Krikla, pojedu až do cíle. Takže to vypadá na další noc bez spaní. Myslím, že mi chtěj vrátit všechno to utrpení, co jim způsobuju na trase.😊. Opět stavíme cíl a doufáme, že navzdory divočejší předpovědi oblouk vydrží. Podle vzdálenosti a rychlosti vypadá, že Jura by mohl dorazit mezi 2 a 4 ranní. Kolem 9-té večer mu volám. Jura mi udělal radost, prý půjde spát. Na jízdu v noci za tmy se necítí, stačí ten úraz, co si veze z tisícovky. Takže i já zalehám na sladkých 8 hodin. Juro díky, bylo to úžasné, už jsem to potřeboval.

Ráno kontroluju pozici Jury, chce si poslední den doužít, tak nespěchá a my máme čas. Po poledni se objevuje pod obloukem elegantním smykem, který skončil pádem. Po těch zraněních se nějaká odřeninka ztratí. Hned pod obloukem křičí nadšením (asi i úlevou), že to dal, je to za ním, emoce z něj stříkají. A hned spustil vyprávění, co vše zažil a ani nedbal stále sílící déšť. Nakonec jsme ho dostali do stodoly na teplé bramboráky a kofolu. Kvůli úrazu hlavy nechtěl alkohol. A konečně nám prozradil, jak to bylo. Těsně před F1000 letěl ze sjezdu a kontroloval GPSku, dole zatáčka a za ní závora. Uviděl ji na poslední chvíli, sklopil kolo do smyku pod závoru, ale závoru trefil hlavou na spánek těsně pod helmu. Moc si toho nepamatuje, nakonec mu pomohl jiný Mílař dostat se do cíle. Z cíle už jel záchrankou do nemocnice – otřes mozku, prasklá lebka a očnicový oblouk. Nařízeno 10 dnů hospitalizace. Jura byl ale druhý den zpátky, že vyrazí zpět na druhou půlku. Nedokázali jsme ho od toho odradit. Teď je tady v cíli 2020 mil. I s tímhle to dokázal zvládnout.

Jura si zapálil na pohodu doutník a pak se vrhl na bramboráky, pije Kofolu a vypráví o všem možným, jak spal někde ve skladu prádla, jak zjistil, že se jede kousek od medvědího brlohu. V první půlce se občas s někým potkával, ve druhé už jel úplně sám, ale to mu vyhovuje víc. Ke konci mu to už přišlo dlouhý. Uklidňuju ho, že i Milanovi Hanykovi, kterému to trvalo přesně poloviční čas, to připadalo taky dlouhý. Vlastně čas Milana Hanyka 15 dnů na 3 260 km je jen o malinko delší než průměrný čas na standardních 1000 mil (1 600 km).

Pak se Jura pustil do odstrojování kola. Vyndal rybičky, které byly potravinová rezerva a vezl je od startu, teda 2000 mil. Takže rybky ujeli víc, než naplavali.  

Cestou se sprchoval asi 3x, z toho jedna sprcha byla na náklady vojenské pojišťovny v nemocnici. Na 4. sprchu přišla váhavě řada až tady u nás.

Jurovi se evidentně nechtělo do běžného života a dělal nám tady společnost až do večera. Když se loučil, říká, já vlastně patřím mezi ty nejdůležitější, protože nebýt mě a podobným, nebude ani vítěz. Takže vzkaž Milanovi, že vyhrál díky mně a ostatním.

Za 2 roky ho máme prý na startu znova s celým týmem 4K, což znamená 4 Kriklové: Krikl Jura + 2 Kriklové brachové + Krikl bratranec. Tak se těšíme.

A těšíme se i na Frantu Valeše, básníka večerních sms, který si užívá poslední noc na Mílích a měl by dojet zítra během dne. Po pár dnech nikdo neplánuje noční dojezd. Tak i já budu mít sladké sny.

F2020     Honza Kopka