DEN 17. - 18.7.

Den 17. – Vítězové jsou v cíli

Dnešní report nebude jen o tom, co se událo v nyní frekventovaném FINISHI 1000, ale i o, na druhém konci vzdáleném, finishi v Bramborárně Třebeň, kde je cíl trasy 2020. Je 17. den závodu 1000 Miles Adventure a jako vždy se pokusíme být struční, ale úderní.

Ráno začalo nevinně a poklidně, rozloučili jsme se s jednou dvoutisíckou, co po přespání v Kultúrnom dome pokračoval dál. Slunce svítilo, ptáčci štěbetali a vše působilo až moc klidně. S prvním namazaným chlebem k snídani se ale samozřejmě objevila první várka závodníků. Aspoň jedno zakousnutí a běžíme vítat! První ranní průjezd byl ve znamení severní trasy, ale netrvalo dlouho a osazenstvo se začalo ředit trasou jižní.

Kolem desáté hodiny jsme obdrželi zprávu od protějšího stanoviště v Bramborárně Třebeň, kde se nachází cílová rovinka pro kategorii 2020, tedy ti, co se u nás v Nové Sedlici otočí a valí si to zpátky po jižní trase (pro ty co i po dvou týdnech stále nevěří, že je tato kategorie opravdová a že jí je dokonce někdo ochotný jet). Zpráva zněla jasně “Kolem 11:00 očekáváme příjezd prvního jezdce celého závodu a kategorie 2020 – Milana Hanyka!”. To by ale nebyl Milan, aby do toho v závěru nešlápl a do FINISH 2020 dorazil ještě o něco dřív. S napětím jsme sledovali živý přenos a tleskali, co to jen šlo. Milan Hanyk pokořil trasu dlouhou 2000 mil / 3260 km za opravdu neuvěřitelných 15 dnů, 19 hodin a 43 minut! Na Milana v cíli kromě štábu a organizátorů čekala i manželka Martinka se synem Marečkem a co jsme tak zaslechli, bylo to opravdu emotivní shledání. Na vyjádření samotného Milana o závodu a svém výkonu se můžete podívat v rozhovoru na našem Facebook nebo Instagram profilu, ale kdybysme měli stručně citovat: “Tyjo, hlavním pocitem je asi úleva. Že to skončilo a dopadlo to dobře.”. Věděli jsme, že v závěsu za Milanem jsou ještě dva další závodníci, ale nepředbíhejme.

Zpět do Nové Sedlice, kde nám pokračuje odpoledne ve velmi klidném duchu, stíháme přebalovat auto, poklidit kolem stanoviště a odchytávat průběžně přijíždějící závodníky. Konečně máme i čas si se všemi závodníky pořádně popovídat a vyzvídat dojmy ze závodů. Seveřané si pochvalují výhledy, jižané si trochu stěžují na terén, všichni se shodují na náročnosti slovenského terénu, ale i na úžasnou pohostinnost místních po trase ať už na české, nebo slovenské straně. 

Krátce kolem sedmé hodiny večerní se opět dostává na hlášení z Třebeně, mají dorazit dlouho očekávaní závodníci Tomáš Fabián a Pavel Šíp, pro které bylo velkou motivací Milana dohnat a dokonce se jim podařilo ho pár dní zpět předjet! Věříme, že to byla neuvěřitelná hecovačka a stalo se to palivem pro všechny tři závodníky. Kluci si tedy dojeli pro druhé a třetí místo v kategorii 2020 a nám zůstává rozum stát, jaký to jsou všichni borci. Moc gratulujeme!

Zpátky k nám. Večer v tisíci-mílovém finishi uzavřela skupinka tří závodníků, mezi kterými byla i Hanka Švédová, která tak obsadila 3. místo v ženské kategorii na trase SEVER. Dnes se v Nové Sedlici sešla hodně veselá parta, věříme, že večer v Kultúrnom dome bude dnes dlooooouuuuuhý. Ze všech dvoutisícáků, co dnes přijeli, pokračuje dál po trase jen jeden, ale i tak si všichni zaslouží pořádný poplácání po zádech. Ujet Míle prostě neni jen tak. Začíná medvědí zákaz a s ním i náš úřední čas.

Váš hlavní štáb ♥ 

Závodník v F1000:
“Tak dobrý, dojel jsem do cíle stejně, jako Milan Hanyk”