DEN 1 - 30.6.2024

DEN 1 - STARTUJEME!

Zdravíme vás ze startovního dne 14. ročníku závodu 1000 Miles Adventure. Dneska to vypukne, nebo spíše už to vypuklo, protože v době, kdy vzniká tento report je již všech 291 účastníků na trati. Tedy, abychom byli přesní, na trati je jich 284. Sedm přihlášených závodníků totiž nedorazilo k registraci a do závodu tudíž nenastoupili. 

Pojďme ale hezky popořádku. Ráno přesně v 9:00 je organizační tým nastoupený na značkách. Přichystat aparaturu ke startu, doladit poslední detaily, zachytit záběry plné dojemného loučení a zaregistrovat poslední závodníky. To je jen zlomek činností, které musel tým v červených tričkách s nápisem “STAFF” dnes zvládnout. Vše proběhlo bez velkých komplikací a s tradičním úsměvem na tváři. Mnohdy nám úsměv na rtech vykouzlili sami závodníci. Parta na registraci si dokonce vytvořila jakýsi manuál “Jak vypadá ideální závodník”. Manuál vznikl za přispění závodníka Radka T. 

Takže ideální závodník Mílí:

  • Neumí číst!
  • Nedomluví se anglicky!
  • Polovinu věcí zapomněl doma.
  • Minimálně třikrát se přijde zeptat jestli jeho tracker funguje. 
  • A prsa má větší než Yvča. 

Zkrátka sranda musí být! A tak to má být! 

Dopoledne probíhají také poslední porady filmového štábu a vedení závodu. Kde se nachází místa s nejkrásnějšími výhledy, kde jsou ty nejtěžší úseky a kde naopak ty nejatraktivnější nejen pro závodníky, ale také pro diváky. To všechno se probíralo do nejmenších detailů. Ještě že jsme na ty naše porady měli úžasné zázemí v místním hostinci Kremenec. Obsluha vynaložila maximální úsilí, aby uspokojila potřeby všech hladových závodníků. Před restaurací dokonce vznikl improvizovaný výčep i s kamny, na kterých se ohříval výborný guláš. Nezbytné zásoby na cestu Mílaři doplnili v místním obchůdku. Někteří to malinko přehnali. Přeci jen nést na zádech skoro devatenácti kilový batoh… to chce přinejmenším odvahu! Jen na okraj si dovolíme poznamenat, že jeden z nejzkušenějších Mílařů Petr Ozogán má sebou na trase batoh vážící 6,9 kg.  

S plnými žaludky se většina závodníků odebrala ke krátkému předstartovnímu odpočinku. Někteří s radostí využili studenou vodu sedlického potoka k osvěžení. Aby také ne. Teploty opět atakovali tropických 35 stupňů, takže jakékoli osvěžení přišlo vhod.  

Krátce po poledni se již rozjel tradiční sled na sebe navazujících událostí. Přivítání závodníků starostou obce Nová Sedlica Vasilem Diničem. Podepisování se na podpisové plachty, poslední fotky pod obloukem, poslední výměna zkušeností, poslední objetí. Ve 14 hodin začala rozprava vedená Jendou Kopkou a Martinem Šímou. Jenda upozornil na nejtěžší úseky trati, rizika, která po cestě hrozí a hlavně připomněl, že pravidla jsou pravidla a ty musí i Mílaři dodržovat. Martin pak doplnil především technické informace k průběhu závodu. To už ale drží starosta Vasil Dinič startovní pistoli. Rozbíhá se živý stream na FB a Instagramu Milí a… pět, čtyři, tři, dva, jedna… je odstartováno! 284 závodníků a závodnic vyráží na 1 630 km dlouhou trať s cílem v Třebeni u Chebu. 

Tak ještě jednou hodně štěstí a těšíme se na viděnou na prvním CP. 

Úplně bychom zapomněli, že v předzávodním shonu stihl náš PR tým vyzpovídat několik zajímavých lidí. Rozhovory to byly opravdu poutavé, tak si je určitě nenechte ujít. V následujících dnech se objeví na sociálních sítích 1000 Miles Adventure. Můžete se těšit například na rozhovor s ultramaratoncem Danem Polmanem, fotografem a dobrodruhem Petrem Janem Juračkou či otcem a synem Míškovími, kteří se rozhodli aktivně strávit společný čas na kole. 

Tak nás sledujte!