25. DEN - 28. 7. 2022

Jižní chodec v cíli

Čtvrtek byl na události zajímavý, staly se hned dvě významné. Jednak v šest hodin ráno z Nové Sedlice skutečně do závodu vystartoval Martin Bulíček a byť se závod schyloval ke konci, on je teprve na začátku. Večer pak naopak do cíle dorazil historicky první a pro letošní ročník jediný chodec jižní trasy Jan Nový...

Martinovo počínání budeme samozřejmě sledovat, ale na to bude čas až poté, co odbavíme v cíli poslední dobrodruhy, kteří ještě bojují na trase a startovali v neděli 3. 7. Dnes uplynulo 25 dnů od tohoto data a i my, coby organizační tým, uzavíráme čtvrtý týden na cestách, na start jsme totiž vyráželi v pátek 1. 7. večer. Jelikož to vypadá, že Jindra Prchlík dorazí do cíle v sobotu a uzavře tak tuto hlavní vlnu (na Jitku a Martina si samozřejmě taky počkáme, ale na to je zdá se ještě dost času), nedělní návrat domů hezky uzavře měsíc a Míle nám tak udělaly výlet od 1. do posledního červencového dne…

Ale i dnes se něco dělo pod obloukem. Ten už dva dny ležel v trávě a bylo na čase ho zase na chvíli nafouknout. Z jihu se totiž blížil jeden ze čtyř startujících a jediný do druhé poloviny pokračující chodec Honza Nový. Na toho přijel na kole čekat bratr Pavel, který taky stál na startu v Sedlici, ale závod zabalil v polovině. Vlastně ani nevěděl proč, tělo i kolo fungovalo skvěle, ale nějak mu nezafungovala hlava a rozhodl se, že dál nejede. Teď trochu vypadal, že ho to mrzí a bude tak tu misi muset někdy dokončit. On tedy doma už žluté triko má, Míle ujel v roce 2018, ale chtěl si vyzkoušet jižní trasu.
B ratr Honza dorazil až do cíle v Třebeni v čase 25 dnů, 3 hodiny a 5 minut. Na rozdíl od Pavla byl na Mílích poprvé a taky ho lákal spíš nový jih. Není to žádný chodecký novic, má za sebou mnoho zajímavých treků, jako třeba cestu SNP přes Slovensko, nebo loni GR11 přes Pyreneje. Ale sám o sobě říká, že je turista, proto šel pořádně naložený a gramy až tak neřešil. Měl i vařič a hlavně poměrně velký foťák s objektivem.  V cíli se pozastavil nad tabulí kde jsou zapsáni ti, co došli do cíle, na půlku, nebo vzdali. A malinko škodolibě tam hledal ty kolegy, kteří se mu v prvních dnech smáli jak těžký a velký batoh nese, přičemž sami měli na zádech jen malinké nic a šli totálně na lehko. Většinou ale nikam moc nedošli, nebo, v tom lepším případě, aspoň do polovičního cíle…

Honza spal výhradně venku, ani jednou nevyužil penzion nebo nespal pod střechou. Vrcholem byl altánek či pergola. Stejně tak řešil jídlo, nesl si vždycky nějakou zásobu s sebou, pokud by delší dobu neobjevil možnost doplňování, což ale není zas takový problém, třeba ve srovnání třeba s Pyrenejemi, kde i tři dny nenarazil na žádný obchod, výjimečně nějakou horskou chatu. 

A jaké mělo jeho putování nakonec parametry? Jelikož na jihu je povinných bodů pro chodce mnohem víc než na severu (konkrétně 31 oproti 22), mysleli jsme, že trasa bude delší, ale v součtu to vycházelo velmi podobně a tak Honza ušel něco přes 1.100 km.

Každopádně bratři Noví povídali do noci. Pavel měl původně v plánu pokračovat navečer na kole dál, ale když to při povídání u piva potřetí odložil, byla náhle tma. Takže nakonec zůstal v bramborárně přes noc taky. 

V pátek netrpělivě očekáváme posledního účastníka jižní trasy Fera Takácse. Ten nocoval už za posledním velkým kopcem a odpoledne by tak měl mít hotovo. Jak je vidět z jeho povinné SMS, je to velký vtipálek a prý se mu to putování zdá nějaké krátké… Každopádně k Ferovi se váže ještě jedna výzva. Patřil k těm pár vyvoleným, které jsme vybrali ve vánoční výzvě. Tu jsme loni vymysleli proto, že mnoho z vás nás bombardovalo, že chcete startovné na Míle někomu věnovat pod stromeček, tak jsme vymysleli výzvu, že jste nám psali příběhy komu a proč to chcete věnovat, případně proč byste si zasloužili na Mílích startovat a my jsme pak vybrali deset nejzajímavějších, kterým jsme umožnili tuto přednostní registraci před Vánoci. No a Fero poslal emalil, ze kterého citujeme:

Dobrý večer vám prajem. Volám sa Fero Takács a budúci rok budem mať 60 rokov. Kôli tomuto závodu som od tohto leta začal chudnúť a zo 103 kg som to dal na dnešných 86 kg. Samozrejme pokračujem ďalej a môj ciel je 75 kg do štartu závodu.
Závod 1000 miles je pre mňa mojím največším snom a sledujem už posledné tri ročníky a všetko čo je na webe. Keďže môj vek mi už vela šancí na aktívni šport nedáva,tak by som bol velmi šťastný keby sa mi podarilo dostať do štartovacéj listiny.
Bicyklujem aktyvne celí život. Bol som v rokoch 2011 a 2014 na preteku Bratislava-Jasná s dlžkou 315 km a môj rekord je 11 hodin a 14 minut. Žeriem váš extrémny závod a robí sa mi husia koža pri pomyslení že by ste ma vybrali. Tešil by som sa ako malí chlapec a myslím si že by som od radosti zošalel.U
vidíte že neolutujete keď ma uvidíte. Ďakujem a držte mi palce. Ahojte.

Takže u Fera jsme obvzlášť zvědaví na cílové vážení, jestli se tedy dostal na hranici 75 kg, uvidíme….

Na závěr malé statistické okénko (ke čtvrteční 24hod):

Závod vzdalo: 61 účastníků (30 jih a 31 sever)
500 mil dokončilo: 97 účastníků (54 sever a 43 jih)
1000mil dokončilo: 149 účastníků (69 sever a 80 jih)
Na trase pokračuje: 4 účastníků (3 sever a 1 jih)


SMS od závodníků severní trasy

[105] Jindřich Prchlík (1555.74 km, 17:48:18): P9M9E9 tak uvidime... Snad me Bulicek nepredjede!

[21] Jitka Frankeová (998.55 km, 20:22:06): Psychicky v pohodě 9 Fyzicky v pořádku 9 Stav vybavení v pořádku 9 Zůstávám spát

[23] Martin Bulíček (152.36 km, 19:08:54): P9M9E9 Hlava jede skvele, telo nechápe co se s nim děje....To se casem vyřeší.... Přidali se ke mě dva cyklisti a kecali a kecali a Ja najednou koukám ze místo k Laborci jedu na Viniansky hrad. P.S. Ještě nezustavam spat ;-)

[23] Martin Bulíček (0.38 km, 05:53:42): P9M9E9 Nova Sedlica, 28.7. 5:52 Stojím na startu letošních mílí a nechce se mi tomu verit. Ještě v nedeli, kdy jsem jel do cile pro Tomáše, byla pro mě moje letošní účast odpískána. Netuším jak a jestli to půjde, ale jak říká J. Nicholson ,,alespoň jsem to zkusil". Dekuju Zuzce, babičce, Kristianovi, Davidovi, Tomovi, Liborovi, Bare a Honzovi,ze mi vyšli vstříc a umožnili mi plnit si můj sen.


sms od závodníků jižní trasy

[634] Jan Nový (1631.45 km, 22:15:37): Finito!

[677] František Takács (1556.01 km, 20:04:05): P9M9E9 Škoda že to pre mňa zajtra končí.Bolo to krásne ale krátke.Ešte by som mesiac vydržal.