28. DEN - 1. 8. 2015

závěr ve znamení rekordů !

Včera večer se překvapivě v cíli objevil Zdeněk Martínek. Přijel o den dřív, než jsme ho čekali. V závěru většinou každý v sobě najde ještě mnoho sil zdvojnásobit svou průměrnou denní nálož. Zdeněk podal ohromný výkon. Nejen včera, ale i po celou dobu závodu. To, co ho také výrazně zdržovalo na trase bylo učení se ovládat chytrý telefon, který dostal přímo na startu. Podle občasné absence sms zpráv a problematické telefonické komunikace si nejsem jistý, zda byl měsíc během závodu dost času na proškolení. Já ale Zdeňkovi plně rozumím. Sám se chytrému telefonu také bráním z důvodu, abych neměl v kapse něco chytřejšího než jsem já sám. A to mi není 68 let jako Zdeňkovi. Takže Zdeňku, máš můj obdiv i z důvodu již aspoň trochu zvládnuté obsluhy chytrého telefonu, i z důvodu absolvování náročných 1000 mil ve vedrech kolem 50°na slunci i zimě kolem nuly v horách v noci i v dešti a nepříznivých podmínkách. Zdeněk vytvořil i nový rekord v nejstarším účastníkovi na startu a v cíli F1000.

Dnes dopoledne se v cíli zjevil poslední účastník neméně zajímavý než Zdeněk. Legenda 1000 miles! Jako jediný každoroční účastník startoval již 5x – rekord. Jako jediný dokázal dokončit 1000 mil ve dvou disciplínách – rekord. Jako jediný byl 2x poslední – 2x červená lucerna – rekord. Musíme si ale uvědomit, že vloni dokončil trasu jako chodec. Letos překonal vzdálenost snad v nejtěžší kategorii – koloběžkář. I přes použitý dopravní prostředek mu to trvalo o týden dýl než vloni. Nutno ale říci, že název koloběžkář je v jeho případě nadnesené. Nazval bych ho spíš chodec s koloběžkou, neboť se mu dost pletla a výrazně ho zdržovala. Pořídil si k ní cestou i popruh a nosil ji jako kytaru. Petr ustanovil další rekord v délce setrvání na trase – 26 dní 18 hodin a 34 minut. A jako jediný dokázal dokončit až v srpnu. Těch rekordů na jednoho člověka je až dost. Na otázku, jestli se pustí na trať příští rok jako cyklista, aby zkompletoval disciplíny, odpověděl, že o mílích nechce nic slyšet! Nicméně Petr v cíli nevypadal vůbec zdevastovaně, v krvi měl stále dostatečnou hladinu adrenalinu. Až mu klesne, věřím, že z absťáku se na další míle zas přihlásí.

Závěr mílí proběhl ve velkém duchu. Gratulujeme Zdeňkovi a Petrovi k hrdinským výkonům i všem dalším letošním finisherům. Úcta i před těmi, kteří se vůbec postavili na start a na trati bojovali, i když se jim nepodařilo dokončit.

Na mílaře i naše pomocníky se těšíme na afterparty, na sledující veřejnost opět na příštích mílích.

Honza Kopka a tým 1000 miles