1. DEN - 30. 6. 2013

tři, dva, jedna...start!

V Nové Sedlici na východě Slovenska dnes měli rušno. Odstartovalo tam 122 závodníků ze sedmi států, kteří mají před sebou 1625 km napříč Slovenskem a Českem. Závodníci budou v následujících dnech čelit nástrahám přírody, bojovat s vlastní psychikou a samotou. Jejich každodenní námaha a vyčerpání důkladně prověří duševní a fyzickou odolnost a v neposlední řadě vyzkouší kvalitu jejich přípravy. V cíli ve městě Skalná je očekáváme za 8 – 27 dní.

Závodníci se musí každý den ohlásit pomocí SMS, kde kromě polohy uvedou svůj fyzický, psychický, popřípadě i zdravotní stav, důležité a silné prožity a zážitky toho dne, plán na noc a následující den, případně vzkaz fanouškům. Dnes se ještě závodníci nemusí hlásit, přesto několik zpráv přišlo.

Závod Craft 1000 Miles Adventure odstartoval již potřetí.

Včera večer jsme dorazili v zásobovacím Tranzitu a doprovodném Land Roveru za občasných průtrží mračen do Nové Sedlice. Vypadalo to, že tradice prudkých dešťů v době startu a prvních dnů bude pokračovat. Nicméně následující den nás vítalo krásné slunečné ráno.
Od rána běháme, stavíme start, připravujeme vydávání čísel. Občas dorazí pár závodníků, kteří mají vlastní dopravu. Hlavní pole devadasáti účastníků přijelo ale organizovaně nočním rychlíkem do Humenného teprve dopoledne o půl jedenácté a snažili se nacpat všechny kola do jednoho náklaďáku. Vypadalo to dost nemožně, ale nakonec se to podařilo a přesun pokračoval dál na východ. O půl druhé celý dav dorazil konečně do Nové Sedlice a ihned nastal neuvěřitelný zmatek a poslední horečné přípravy. S jedním z nich se loučila manželka slovy: „Jakýs mohl mít krásné stáří, kdybys nepoznal toho Kopku!“
Odpoledne se začaly na obloze objevovat těžké černé mraky hrozící deštěm. Závodníci mě podezírali, že jsme odložili start o tři hodiny, abych dodržel deštivý začátek, který jsem jim sliboval.
Před pátou se začali srocovat místní lidé v čele se starostou a obdivovali hrdiny a hrdinky vydávající se na dlouhou dobrodružnou cestu. Po rozpravě jsme se všichni společně vyfotografovali pod startovním obloukem a přesně v 17:00 se rozezněla dědinou siréna, což byl signál oznamující start a začátek dobrodružství. Závodníci objeli čestné kolo vsí za povbzbuzování a potlesku fanoušků i místních, a pak už se stočili na západ a začali beze spěchu ukrajovat první kilometry. My se ihned dali do likvidování a bourání startu.
Počasí jako by nás chtělo za strašení závodníků vytrestat a nad Novou Sedlicí se během balení spustil lokální deštík. Vypadalo to, že závodníci tomu tentokrát ujeli.
Ještě během pakování 2 hodiny po startu se ozval telefonicky první závodník č. 109 Vojczech Paszkowski z Polska, že zlomil ráfek. Smůla! Pomoc mu ale nemůžeme, pravidla to zakazují, a tak prý najde nocleh a zítra se zkusí dostat do Humenného pro nový. Přejeme mu, ať se mu to podaří!
Starosta i místní obyvatelé nás berou už jako staré znamé a poskytují nám potřebné zázemí. Chtěli bychom tímto starostovi i místním obyvatelům poděkovat za podporu i vstřícnost a příjemnou atmosféru. Letos Novou Sedlici opouštíme ihned po zabalení startu, příští rok tu bude cíl, a tak se tady opět objevíme a na delší dobu.

Východoslovenský zpravodaj z Nové Sedlice, Honza Kopka

SMS od závodníků

112 Jiří Cenek (78.83 km, 21:42:22): jsem v pohode. Davam bivak v brane mistniho kostela. Zitra rano ficim dal.

42 Petr Fusek (65.17 km, 22:28:43): Ahoj, jsem v pohode,zdrav a dobre kondici. Zitra chci dat 120km. Silny zazitek-setkani s Honzou Kopkou. Zdravim mou rodinku ITM. Petr

109 Wojciech Paszkowski (44.88 km, 20:49:11): O.k.

46 Tomáš Volf (43.96 km, 19:56:31): zatim to jde.

1 Přemysl Kubín (43.41 km, 20:08:41): Ahoj kamarádi, už v tom zase lítám. První den, první pád, ale jen odřeniny. Martin konečně pochopil o čem tento závod je, a ujel mi.

106 David Casalprim (41.60 km, 19:57:40): All is righ!!! I will ride a little more, and tomorrow… Again!!!! Mum, don’t wait me to diner!!! :p

104 Tilo Arnhold (40.74 km, 20:01:57): vse ok. Ubyt. v 1hod. Tilo

39 Jiří Vostruha (38.47 km, 19:34:04): OBSERVATORIUM KDESI NA VIHORLATU. VSE OK JEDU JESTE DAL ZATIM 40 KM.

.....