DEN 10 - 9.7.2024

DEN 10 

Je to přesně deset dní co jsme v Nové Sedlici, nejvýchodnější obci Slovenska odstartovali 14. ročník extrémního závodu 1000 Miles Adventure a zároveň už čtvrtým dnem vyhlížíme Finishery v třebeňské bramborárně. K dnešnímu dni jich pod “obloukem vítězství” projelo 13 ze severní trasy a 3 z trasy jižní. O dojemné momenty v cílové rovince není nouze. Například dnešní finishery Jiřího Kučavu a Petra Tichého přijela přivítat celá rodina i se čtyřnohými mazlíčky. Radost ze společného shledání byla obrovská a dokonce i nějaké ty slzy zkropily vyprahlou cílovou rovinku. No co si budeme… dostalo nás to všechny! 

Neméně jsme ronili slzy při ranním odjezdu našeho filmového štábu. Kluci se vydali zpět na trasu, aby zaznamenali i zbytek závodníků. Kluci budete nám chybět ❤ 

 

Když už jsme u těch věcí, které nám chybí. Dnes po obědě jsme si posteskli, že zatímco v minulých letech jsme skoro každý den měli v cíli nějakou výbornou buchtu, koláč či podobné výtvory z dílen maminek, manželek, přítelkyň našich závodníků, letos zatím nic. Vsadili jsme se, že zkusíme sílu těchto reportů (a zároveň si ověříme, jestli je vůbec někdo čte) a uvidíme, zda se nám nějaké ty sladké dobroty v cíli sejdou. My bychom to ocenili a závodníci určitě taky! 

 

Přesuňme se ale ještě alespoň na chvilku zpět do cílové rovinky. Kromě dojemných shledání býváme občas svědky také komických až lehce absurdních situací. Jako třeba dnes odpoledne, kdy jsme napjatě očekávali příjezd třetího muže jižní trasy Pavela Hnyka. Pavel to měl dle trackeru do cíle cca dva a půl kilometru. Navíc jel po boku dalšího závodníka tentokrát se severu. Ještě nikdy v historii Mílí se nestalo, aby současně do cíle přijeli závodník z jihu a severu. Je to vlastně skoro nemožné, protože na závěrečných, společných deseti kilometrech je pravděpodobnost sejití se minimální. Přesto se to dnes skoro povedlo. Jenže! Pavel se z ničeho nic zastavil. Nechápali jsme. Navíc tracker nám ukazoval, že se nachází v obchodu se suvenýry. Nakupuje snad dárky rodině? Vždyť jede o skvělý čas a ještě k tomu historický okamžik! 

Po dojetí závodníka ze severu jsme se dozvěděli, že Pavlovi po cestě volala manželka, aby zpomalil jinak nestihne jeho příjezd do cíle. Manželkám se neodmítá! Nikdy! Takže Pavel to zakempil do nejbližšího obchodu a cílovým obloukem nakonec projel sám, ALE a to je důležité, vítala ho nadšená manželka! I s tímto “zdržením” Pavel udržel třetí příčku na jižní trase s časem 8 dní 23 hodin 20 minut. 

 

Podvečer se narozdíl od zbytku dne nesl v klidném duchu. Většina závodníků odjela domů a příjezd dalších budoucích finisherů očekáváme až brzy ráno. Udělali jsme si tedy trošku “pohodu”, rozdělali gril a užili si nádherný západ Slunce. Společnost nám dělali rodiče závodníka Jana Faráře, kteří svoji obytnou dodávkou vyrazili nejprve do Františkova na CP2 a následně sem do Třebeně, aby syna uvítali. 

 

Závěrem reportu od hlavního štábu, bychom se chtěli ještě jednou vrátit k velmi smutné události úmrtí Radka S..

Kontaktovali jsme znovu rodinu, abychom zjistili příčinu a případně nabídli rodině pomoc. Po Radkovi zůstal syn 24 let a nezletilá dcera, která nyní nastupuje na střední školu, a tak rodina řeší nejen náročný pohřeb na Slovensku, ale i nepříznivou finanční situaci, která tímto vším nastala. Proto jsme se rozhodli uspořádat sbírku pro rodinu, abychom aspoň trochu vypomohli v náročné chvíli. 

Pokud by se někdo chtěl k pomoci připojit, nechť tak učiní na transparentní účet 1000 Miles: 325626319/0300, poznámka: „Radek“, IBAN:CZ7303000000000325626319

 

Jakákoli i malá částka pomůže. K této pomoci se připojí i závod 1000 Miles.

 

Děkujeme.

 

CP1 Trenčín 

Při všem tom včerejším shonu jsme vám zapomněli sdělit jednu důležitou informaci. CP1 Trenčín v pondělí ukončilo svoji činnost. Podle trackerů stihla využít jeho služby naprostá většina závodníků. Pouze dva se nachází stále před tímto prvním záchytným bodem. Jedná se o jednoho chodce peroucího se se severní trasou a jednoho bikera z jižní trasy. Věříme, že se s oběma závodníky setkáme alespoň na dalších CP. Mnoho času jim už ale nezbývá, protože CP2 ve Františkově a Jevišovce se uzavírají ve středu, což je zítra.

Chtěli bychom alespoň na dálku poděkovat všem dobrovolníkům, kteří se bezmála týden starali o bezproblémový chod trenčínského CP. Děkujeme a těšíme se na viděnou na afterparty! 

 

CP2 SEVER - Františkov 

Poslední dny fungování CP se většinou nesou v klidnějším duchu a ani dnes tomu nebylo jinak. Přivítali jsme 10 závodníků, z čehož čtyři v polovině závodu končili.

Ačkoliv by si kdekdo myslel, že po téměř týdnu pobytu na check-pointu nemůže přijít žádná premiéra, není tomu tak. Každý závodník s sebou totiž přináší vlastní příběhy z trati a všichni si v sobě nesou něco jedinečného, čím přispívají k pohodové atmosféře tady u nás ve Františkově.

Kromě těchto „malých“ premiér jsme se však dnes dočkali i jedné velké – na listinu průjezdů (a průchodů) nám přibyla první položka chodecké kategorie. V čase 19:05 prošla pod obloukem Ivana Bohoňková, první závodnice v kategorii Chodec – Běžec. Ta nás po jídle a sprše poněkud překvapila, když si znovu hodila batoh na záda a hodinu po příchodu vyrazila vstříc dalším kilometrům. Přejeme jí samozřejmě hodně sil a držíme palce!

Předposlední den na CP jsme zvládli v poklidu a věříme, že i závěr našeho působení v zázemí X-Parku Františkov proběhne bez komplikací.

Za tým CP2 Františkov, Ivča.

 

CP2 JIH - Jevišovka 

Dnešním dnem se projevil včera očekávaný přelom, kdy z 23 závodníků, co přijeli na CP od včerejšího večera, jen 11 pokračovalo do tisícovky.

Posledními před dnešní "uzávěrkou" byl již třetí manželský pár. Že by nový trend, alá rodinná dovolená? Dnes se také míle staly pouhým jedním ze tří cyklistických závodů tady v Jevišovce. Konalo se tu krom mílí ještě "Cyklobraní", asi aby se jim po tom názvu tak nestýskalo. A také nám zde projížděl závod Vídeň - Drážďany, takže si nezvykle čistí cyklisté na nezvykle tenkých kolech, s angličtinou a německým přízvukem, přišli pro vodu a na záchod. Než jsem dopsal dnešní report, dojeli ještě dva cyklisté a... taky končí. takže nám zvedli skóre na 25 závodníků.

Za tým v Jevišovce, Martin

 

CP3 SEVER - Jizerky

Včera večer po 21. hod. ještě vyrazili na cestu Ivan 158 s Pavlem 140. Lehce po půlnoci nás až přiliž brzkým příjezdem překvapil Pepa Hájek. Sám to komentoval slovy, že jel jako magor. Tradičně jsme ho pohostili, poklábosili a šli si všichni lehnout. Ráno posnídal, pokecal i s Pavlem Cyprou, prvním koloběžkářem, který jsem dorazil v 8:47. Již za slunečného rána se Pepa v 9:20 vydal znovu na cestu. Do oběda k nám už nikdo nepřijel. Lehce po poledni jsme přivítali Karla Švihela. Posléze jsme byli překvapení příchodem „prvního“ pěšáka. :D :D. Určitě není třeba jmenovat. Potom přijel Petr Smejkal, bylo na něm vidět, že má na spěch. Opustil nás po 40. minutách. V 17:12 dorazila 2. žena Iveta Matušková. Šampíčko sice už nebylo, ale vřelé přivítání a pohoštění proběhlo. Následně k nám dorazili Kamil Samek, Petr Fiala. V podvečer jsme ještě přivítali Jirku Kumstáta a Pavla Krále, kteří u nás pravděpodobně zůstanou do rána.