Bohyně Anička!

Bohyně Anička v cíli!

Tak včera jsme uzavírali a balili cíl F 2020 mil v Třebeni. Po 3. hodině odpolední ve chvíli největšího pracovního nasazení přichází zpráva z protějšího konce Česko-Slovenska z F1000 v Nové Sedlici, že Aničce zbývá kilometr do cíle. Poslední příběh letošních Mílí za chvíli skončí. Ti vzadu, což jsou většinou chodci s jejich nejtěžší disciplínou, mají výhodu (či nevýhodu?), že veškerá pozornost se upíná už pouze na ně. I Aničku jsme sledovali pozorně a rádi četli její sympatické, povětšinou optimistické, pozitivní i vtipné smsky. Bylo vidět, že si to užívá. Utrpení nedávala znát. I když puchýřům a odřeninám v botech se nevyhnula vlastně po celou dobu závodu. Přemýšlel jsem, jakou postavu po Terminátorovi Ozogánovi a Xeně Frankeové přiřadit Aničce. Napadla mě Athéna, podle věštby zosobněná moudrost a síla. Vlastně v řecké mytologii jde o bohyni moudrosti a války. Ovšem války chytře a rozvážně vedené, vždy končící vítězstvím. A takový boj Anička přesně předvedla, postupovala uvážlivě a bitvu proti neskutečné vzdálenosti, nepřízni počasí, vlastní únavě a dalším mnoha překážkám na trase přes Česko-Slovensko dovedla do vítězného konce. A moudrostí Athény se obvykle rozumí shrnující a praktické rozumění světu i člověku. A i to, Anička prokázala. Tak nějak jsem během jejího postupu cítil, že má k přírodě hodně blízko. Skoro jako by do ní patřila. A vlastně po dosažení cíle a telefonátu s ní mě v tom Anička utvrdila. Studuje totiž ochranu prostředí. A vzhledem k tomu, že má asi poslední prázdniny, nespěchala a chtěla si jich užít. I když pro někoho to může být nepředstavitelné, užívat si tím, že člověk trpí. Já a ostatní Mílaři ji ale plně chápeme. A určitě rozumí i lidem. Poslední večer skončila dřív jen aby neodmítla pozvání milé, srdečné paní a možnost strávit s ní nějakou chvíli. Brala to také jako úžasné rozloučení s Mílemi. A těch lidí, které během putování potkala a rozuměla si s nimi bylo daleko více. Spala po většinou venku. V lázeňských Trenčanských Teplicích ji ale vyhodili z parku, tak do penzionu musela. Když přecházela česko-slovenské hranice, měla angínu a brala antibiotika. Musela zpomalit postup, že by ale zabalila ji vůbec nenapadlo. O tom, že propadla do Mílařského módu hovoří i jedna z jejích zpráva: Hygiena? Co to je?.. Vyprat veci? Proc?... Vycistit zuby?  Vazne? :D  Navrat bude asi narocny, hlavně pro me okoli. :D

Když přicházela do cíle, byla dojatá a těšila se na rodiče, kteří tam na ní čekali. A jestli o ní měli strach? To měli! Ale do rozhodnutí, že půjde Míle, ji nemluvili. Na otázku CO JE NA MÍLÍCH NEJHORŠÍ? Vyhrkla bez rozmyšlení: ŽE SKONČILI !!! Nejradši by šla prý pořád. Však to taky vyjádřila v sms kousek před cílem: Začíná mi docházet, že se cesta blíží ke konci a z toho je mi ouzko. Kdyby byl čas, šla bych 2 000 mil, ale na Vánoce mají byt lidi s rodinou, a ne se toulat po trase. :D

Do cíle ji kromě rodičů přijeli přivítat i zarputilí Mílaři Jano Maďar a Fero Kasanič. Díky.

Bohyni Athéně Aničce Litovčenkové gratulujeme, úžasný výkon!!! Je jedna z nejmladších účastnic, startovala poprvé a hned dokázala dokončit celých 1000 mil a to v té nejtěžší kategorii běžců a chodců.  S batohem těžkým 16 kg!

Letošní počasí během závodu bylo navíc extrémní. První půle července největší tropy za posledních 50 let. Konec července a začátek srpna největší zima a deště za posledních 30 let. A od půli srpna opět neskutečný vedro. Bylo tedy vše kromě ideálního počasí. I to posouvá výkon její i ostatních ještě výš.

Míle jsou tímto ukončeny. Přechod zpět do běžného života není těžký jen pro Mílaře, ale i pro nás organizátory. I my žijeme vaše příběhy, které nyní skončili a nám bude smutno. Tak zas za rok!

Ještě poděkování všem našim partnerům, že za námi stojí. Všem pracovníkům a dobrovolníkům na CPéčkách, v zásobování, v kameramanských a foto týmech, v zákulisí ale i na neoficiálních podporách, že nám a hlavně Mílařům věnují svůj čas a úsilí. Bez vás by to nešlo!

Honza Kopka a celý štáb 1000miles (nyní již z hlavního stanoviště v Jablonci n.N.)

PS: Jo, a Anička je Současně  držitelkou mového rekordu nejdelšího setrvání na trase 1 000 mil - 51 dnů, který se bude jen těžce překonávat 😊.