12. 8. 2021

pár slov závěrem

Dnes je to přesně měsíc, co do cíle 11. ročníku závodu 1000miles Adventure dorazili první závodníci Radek Musil a Tomáš Novotný a zároveň pět dnů, kdy dorazili poslední Jindra Prchlík a Mirka Haisová. Co říci závěrem? Bylo to letos extrémní, výživné, dlouhé, ale krásné!

Občas se někteří z vás ptají na takové ty dotazy, jako kolik lidí se na závodu podílí, nebo co děláme během roku či proč je rozpočet závodu tak vysoký, když jen vypustíme lidi do lesa a o nic se nestaráme. No….není to úplně tak, ale to ví jen ten, kdo si to někdy zkusil. Ne organizovat Míle, ale organizovat cokoli, třeba jen školní výlet na Kokořín :-)

Závod jako takový sice trvá měsíc (kdy tedy funguje hned několik lidí non stop na jeho organizaci - od správy SMS, vyřizování telefonů  - letos jich byly opravdu stovky, správu sociálních sítí, správu webu - např. tvorba, korekce, zveřejnění těchto reportů zabere poměrně dost hodin času, vítání závodníků v cíli, tvorba galerií, zpracování výstupů pro média atd., atd…), ale přípravy tak dlouhé a obsáhlé trasy vyžadují taky jakési úsilí, hromadu cestování a stovky hodin za počítačem i během celého roku. A my nechceme jen „vypustit závodníky do lesa“ a nestarat se, my chceme servis poskytnout kompletní od začátku do konce. A to prostě někdo musí dělat a ten někdo musí platit složenky :-) Ale o tom tento příspěvek být neměl, pojďme se věnovat konkrétnějším věcem.

Proč byl letošní ročník jiný a náročnější než obvykle? Protože Covid, protože 2020 mil a protože jižní trasa. Zdálo se to jako super nápad uspořádat při desátém ročníku jubilejní trasu na 2020 mil. A taky to byl super nápad, ale v první chvíli ani nás nenapadlo, že to bude tak náročné na přípravu. Trasování začalo už na podzim 2019, ale aby to celé dávalo nějaký smysl, muselo se tomu věnovat hodně času a chtělo to být v terénu. Nejdříve do toho vstoupil první Covid v roce 2020 a v tu dobu jsme nikdo nevěděli, co to způsobí a jaké to může mít následky. Přípravy se pozastavily a čekalo se, co bude. V tom případě nemělo smysl pustit takovou trasu, tak jsme udělali odklad a byli rádi aspoň za „klasické“ Míle. Nikoho nenapadlo, co může nastat po roce a ono to bylo ještě hroší. Ale i přes všechny restrikce byla trasa jakš takš hotová a věřili jsme, že i letos v létě se vše pěkně rozvolní a svět bude fungovat v rámci možností bez omezení. Ale ono ne a těsně před prázdninami se začaly dít věci. Nyní s odstupem ale jen Slovensko panikařilo a ve snaze tlačit lidi k rychlé vakcinaci defacto uzavřelo hranice všem bez očkování, postupně dokonce ani jedna dávka nestačila. A na začátku července to dotáhli tak daleko, že na chvíli hranice zavřeli úplně a menší přechody opatřili bariérou… A do těchto podmínek jsme prostě Míle pustit nechtěli, ač si o tom může myslet kdo chce, co chce. Vyslechli jsme si samozřejmě spoustu názorů a všechny respektujeme, ale to rozhodnutí jsme museli udělat my a i po tom měsíci jsme přesvědčeni, že bylo jediné správné! Rozdělit závod a trasu pro očkované a neočkované je nesmysl a argument, že je to chyba těch, kdo se neočkovali je taky špatně. Protože v pravidlech a podmínkách účasti o očkování nebyla řeč, nemůžeme ho tedy vyžadovat dva dny před startem jako podmínku k účasti!

Takže komplikace na poslední chvíli, trocha adrenalinu pro všechny a vystartovalo se na trasu kolem Česka. Pouze dva z vás dovezli vztek z nejetí na Slovensko až do cíle 1000 mil. Ale i oni po bramboráku a pivu nakonec odjížděli domů spokojeni :-) A z toho máme radost. Nebylo našim záměrem si to komplikovat, tomu věřte! Nakonec z toho všeho vylezla jedna úžasná věc a totiž potkávání účastníků severní a jižní trasy. Ano, mohlo to někoho zdržovat v boji o umístění, mohlo to někoho rozhodit z konceptu, ale obecně to byl hezký moment, který ozvláštnil letošní ročník. Jižní trasa byla nová, nepoznaná a mílařská se vším všudy. Ale musí dozrát, to je jasné! Ono totiž vznikala během dvou let a většina míst se trasuje v úplně jiném ročním období, než se jede závod, takže on trasař neví, že tam narostou dvoumetrové kopřivy, protože tam projížděl třeba hned po zimě a vegetace tam rozhodně nebyla. Nebo že ta polní cesta bude přeoraná, protože zemědělci se rozhodnou, že rozšíří řádek kukuřice a cestu klidně posunou o 200 metrů vlevo. To jsou aspekty, které prostě při prvním ročníku můžou nastat. Dokonce jsme slyšeli názory, jak se i severní trasa mění k horšímu, ale zásah z naší strany je naprosto minimální, pokud to nejsou místa, kde musíme přetrasovávat z různých objektivních důvodů. Opravdu uměle neposouváme trasu do hroších a méně dostupných míst... Změny jsou obvykle max. do 10 % z celé trasy, což jsou desítky kilometrů, takže argument, že trasa byla úplně jiná a výrazně horší než před třemi lety není úplně správný. Tedy může být, vlivem lesní těžby, což byl další zásadní moment tohoto ročníku. Měli jsme v průběhu závodu nahlášeno asi 20 větších či menších těžeb v lese. Někde na den až dva, někde na celý měsíc. A to je taky mimořádné číslo a bohužel to v lesích musí být logicky znát.

A počasí? To nedalo opět nic zadarmo a suchý ročník to rozhodně nebyl! Ale naštěstí byl relativně teplý a ne zase extrémně parný, je potřeba hledat pozitiva :-)

Každopádně, Míle nejsou jen Kopka, Procházka a úzká skupina lidí, která na nich dělá celý rok. Jsou to desítky dalších, mnohdy anonymních článků celého řetězu. Od úředníků, se kterými komunikujeme a řešíme povolení. Děkujeme všem, kdo nám vychází vstříc a slibujeme za všechny mílaře, že se budeme snažit i dál závod konat v maximálním souladu s přírodou (na rozdíl od zmíněné lesní těžby). Děkujeme i do Hranic u Aše za poskytnuté zázemí a prostor pro start závodu a i následný zájem o to co fungovalo, co zlepšit a změnit. Všechno bylo fajn, díky Pavlo a Dane. Moc děkujeme už tradičně Pepíkovi Dušákovi tentokrát do Bramborárny Třebeň. Pepík poskytuje zázemí pro český cíl závodu od prvního ročníku, jen jsme letos lehce změnili lokaci a za nás k lepšímu. Zázemí bramborárny bylo skvělé a to má Pepík v plánu do dalších let mnohé vylepšení, tak se máme na co těšit. Vůbec je krásná podpora lidí kolem Pepíka, kteří fungují pod hlavičkou CykloDusak.cz a pořádají cyklistické výlety, dovolené a žijí hezkým společným zájmem o kolo a humor. Takže díky Mírovi za skvělé bramboráky, na které padlo cca 70 kg brambor, které věnovala Jitka Dušáková a které za to (a nejen to) taky děkujeme. Díky Láďovi alias Růžence za technickou pomoc s čímkoli bylo třeba. Děkujeme Kice, eMaruš a Jituš za skvělé buchty a koláče, Ivče za parfektní pečený bůček, Thálii za neuvěřitelný domácí chleba, Zdence za přísun vína a mandlovice! A všem v Třebeni za skvělou atmosféru celé tři týdny, kdy jsme okupovali jejich území!

Děkujeme zhruba čtyřicítce dobrovolníků v červených tričkách, kteří letos působili na hned čtyřech Checkpiontech! Těšíme se na Afterparty, až si spolu připijeme a těšíme se s většinou z vás na startu příštího ročníku! :-)

Děkujeme za poskytnutá zázemí pro checkpointy do Jizerek Lesům ČR, do Jeseníků X-parku Františkov a jmenovitě Petře a Bohoušovi, do Jevišovky Milanovi a Regině a na Šumavu do úžasného srubu Michalovi.

Děkujem partnerům závodu za poskytnuté „dary“, ať už potraviny pro CP v Jizerkách Globusu, nápoje na CP dodala velkosklad Astur & Qanto a hlavně stovky piv jsme dostali od pivovaru Bernard! 

V neposlední řadě hlavně jménem závodníků děkujeme všem neoficiálním podporám na trase. Je to něco, co vzniká živelně a je to až jakýsi fenomén tohoto závodu a je to skvělé! Nebudeme konkrétní, protože jako organizátoři musíme být trochu proti tomu, ale přesto máme vnitřní radost, že to tak úžasně funguje a i s vámi si rádi připijeme na Afterparty, když nám slíbíte, že ty mílaře nebudete rozmazlovat příliš! :-)

A hlavně děkujeme vám mílařům, že vás to baví, protože nás taky! :-)

Těšíme se na Afterparty, kdy to všechno formálně ukončíme, abychom v zápětí vyhlásili ročník nový. Jaký bude ještě nevíme, řešíme formát, směr a délku, ale bude to dobré. Sejdeme se v Kletečné o víkndu 24. - 26. 9. a podrobnosti zveřejníme brzy, respektive letošní účastníci je dostanou do mailu v nejbližších chvílích. A start příštího ročníku? Rezervujte si týden až měsíc od 3. 7. 2022!