1. DEN - 3. 7. 2011

závod odstartován

Začala se psát historie prvního skutečného ultramaratonu v Evropě Craft 1000 miles adventure. Pořadalelé dorazili do nejvýchodnější dědiny Slovenska Nová Sedlica a stejně tak několik závodníků již včera večer přibližně v době, kdy většina účastníků nakládala kola do nočního rychlíku v Praze.
V Nové Sedlici panovalo tou dobou velice špatné a nepříjemné počasí, o to vřelejší bylo přivítání starostou a místními obyvateli.Ráno 3. 7. za slunečného počasí začaly přípravy samotného startu. Největší část startovního pole dorazila z Humenného kolem 11-té a začal ten správný předstartovní zmatek a závodem začala žít celá vesnice. Starosta přinesl kroniku ještě se starým československým znakem, aby závod spojili s historií Sedlice. Při otevření kroniky jsme zjistili, že v ní není ani jeden zápis, prý posledních 30 let do ní zapomněli psát, ale díky nám to chtějí napravit. Paní pošťačka přinesla štos pohledů pro ty, kteří chtěli poslat domů poslední zprávu.

Jak se přibližovala 14. hodina, nervozita i hladina adrenalinu v krvi účastníků se zvyšovala, ale také se začalo zhoršovat počasí a nakonec se zatáhlo a začalo hustě pršet. Před startem ještě proběhlo několik rozhovorů pro Českou televizi i slovenskou JOJku. Ve 14 hodin proběhlo poslední společné focení pod startovním obloukem. Většina účastníků se již na trase nepotká.

Nakonec ve 14:15 s malým zpožděním se za zvuku obecní sirény dalo celé pole do pohybu, objelo dědinou slavnostní kolečko a následně po jednom přejeli přes malý můstek. Za potlesku celé vesnice projeli špalírem slavnostně oděných přihlížejících a mizeli za policejními čtyřkolkami směr Cheb. Po projetí posledního závodníka naskákali filmaři a fotografové závodu do připraveného drsného Defendra a jali se dokumentovat dění na trase. Za volantem Defendru sedí dobrodruh a účastník dakarských rallye Jiří Moskal, který v 80. letech dokonce obsadil na Liazce 2. a 3. místo v kamionech.

Na trasu nakonec vyrazilo 88 dobrodruhů z řad amatérů, profesionálních cyklistů, turistů a dokonce i dva běžci. Jeden z nich se u mě dokonce po startu zastavil, jestli by nevadilo, když dorazí k Chebu až v prosinci. Závod nemá limit, a tak to ničemu nevadí, pouze nejspíš nestihne slavnostní vyhlášení a afterparty v září na Mácháči.

Účastníkům přejeme hodně štěstí a fajn zážitky
Honza Kopka a organizační tým

PS: Účastníci se nám ohlásí poprvé zítra večer a my vám budeme každý den přinášet nové zprávy z trasy.

Zpráva od TV Zemplín

Je nedela 23:00 , do studia regionalnej TV Zemplin v Michalovciach sa prave vratil stab spravodajstva , ktory v obci Zbudza pri Michalovciach mapoval prejazd prvej desiatky cyklistov, ktori sa vynarali z polnej cesty v dedine komplet zablateni, niektori tlacili bicykle, kedze ich kolesa boli obalene blatom. Po prijazde na asfaltovu cestu si niektori cyklisti opravovali brzdy a oskrabovali blato. Nas stab ich monitoroval s kamerou . Jednotlivci pokracovali k rieke Laborec, ktoru maju nasledne prebrodit a aj umyt bicykle. S pozdravom TV Zemplin.

SMS zprávy od závodníků

Závodníci se nám každý den budou hlásit prostřednictvím SMS, kde udají své startovní číslo, jméno, polohu a zážitky, případně plán na další den. Přestože se musí povinně hlásit až v pondělí 4. 7., dorazilo několik SMS už v neděli 3. 7. večer:

45. Denis Bučo N48 50.182 E022 02.911 …zatím jedu, žádnej konkrétní plán není.

40. Tomáš Saňa N 40¤50.934′ E 022¤11.055′ tri a pul hodiny v chcavci zima jak svine ted po grogach v posteli v ubytovne svet je veselejsi rano se uvidi

17. Filip Degl spolu s ostatnimi v mistni telocvicne -Renecke Hamre? Fyz. -dobry. Psych. ted uz taky dobry. Takto podchlazeny jsem jeste nikdy nebyl. Vlivem deste neni videt na navigaci. Rozmocily se i zalaminovane veci. Plan: jestli bude zitra takto prset nebudu schopen delsich sjezdu.