severní trasa

Tradiční severní trasa se jezdí více méně v nezměněné podobě od prvního ročníku. Samozřejmě se drobně vyvíjí, ale podstata zůstává stejná - start v městě Hranice u Aše, podél hranic s Německem a Polskem do Jeseníků, pak přes Odry, Hostýnské a Vizovické vrchy k hranicím a na Slovensku přímo přes Strážovské vrchy, Velkou Fatru, Tatry do nejvýchodnější obce Nová Sedlica.

Ovšem trasa závodu přináší i velké množství přírodních zajímavostí
a tisíce dalekých výhledů do krajiny....

ČESKO

Chráněné krajinné oblasti

Labské pískovce

Až monumentální pískovcové skalní útvary a úžasný výhled z vrcholu Děčínského Sněžníku, to jsou Labské pískovce!

Jizerské hory

Náhorní plošiny, z nichž se zvedají žulové vrcholky, na nichž jsou mělké deprese obsahující četná rašeliniště.

Orlické hory

Orlické hory tvoří asi 50 km dlouhý hřbet, který se táhne při státní hranici s Polskem od Olešnice k Heřmanicím. 

Broumovsko

Malebná krajina s ostrůvky divoké přírody, známá především svými rozsáhlými skalními městy a unikátní lidovou architekturou.

Jeseníky

Lesnaté hory se zaoblenými hřbety, prameny živé vody stékající hlubokými údolími, staleté pralesy, to jsou Jeseníky.

bílé karpaty

Tisíce hektarů jedinečných květnatých luk s roztroušenými dřevinami, představující dnes typický krajinný ráz.

národní parky

Krkonoše

Ostrov tundry uprostřed Evropy – jsou unikátní mozaikou horských ekosystémů. Svahy hor osídlují horské lesy a louky, horní partie plochých hřebenů porůstá borovice kleč, alpínské trávníky a rašelinná společenstva.

České švýcarsko

Kombinace pískovcových skal s oblými tvary čedičových a znělcových kup tak vytváří typický ráz zdejší krajiny, ale má také zásadní význam z hlediska druhové rozmanitosti rostlin, živočichů i dalších organismů.

SLOVENSKO

Chráněné krajinné oblasti

Bílé karpaty

Čarovná krajina kopaníc, která překvapuje svoumalebností a krásnými výhledy. Oblé tvary se tu často střídají s vápencovými bradly.

strážovské vrchy

Vápencové a dolomitové příkrovy, které – na rozdíl od mnohých jiných slovenských pohoří – netvoří žádný hlavní hřeben.

vihorlat

Nekonečné koberce bukových lesů. Nejvyšším vrcholem přes padesát kilometrů dlouhého hřebene je Vihorlat s výškou 1076 metrů nad mořem.

národní parky

velká fatra

si stále uchovává velkou dávku nedostupnosti a jakýsi závoj tajemnosti. Není sice nejvyšší, ale v okolí se nerozvinula žádná velká střediska a mnoho míst je poměrně odlehlých

nízké tatry

pohoří a geomorfologický celek v Západních Karpatech na Slovensku. Nízké Tatry jsou velmi turisticky velmi oblíbená a navštěvovaná oblast pro zimní i letní turistiku.

poloniny

Název dostal národní park podle polonin, travnatých ploch na hřebenech východních Karpat nad pásmem lesů – zespodu jsou poloniny ohraničeny lesem, nikoli křovinatým pásmem.