4.8.2015

Na letošním průběhu „Mílí“ se výrazně podepsalo počasí. Vlastně jako každý rok, kdy je vždy největším faktorem ovlivňujícím obtížnost trasy. Letos ale navíc způsobilo ohromné polomy v Jeseníkách těsně před čelem závodu a znemožnilo průjezd nebo dokonce průchod těmito horami. Díky tomu musela být narychlo vymyšlená objízdná trasa a nahrána v polovičním cíli 500 mil pokračujícím závodníkům do jejich přístrojů. Tento zásah třetí moci a následně potom náš ve formě bonusů za potenciální zdržení předních závodníků samozřejmě ovlivnil regulérnost závodu.

I proto se Filip Degl, přestože přijel druhý, posunul v neoficiálních výsledcích na první místo.

Hlavní myšlenka závodu je velké dobrodružství, zážitky, svoboda, duševní očista, utřídění si vlastních osobních hodnot, poznání. To by měla být i priorita před pozicí ve výsledkové listině. Člověk je ale tvor víc nebo míň soutěživý a čím dál více účastníků v popředí „pelotonu“ se soustředí pouze na jediné – výsledek.

A projevuje se i další rys civilizace – překroucení pravidel do příhodnější podoby. Filozofie 1000miles je ale jednoduchá – závod bez podpory, čímž by mělo být řečeno vše. Sám jsem zažil na vlastní kůži vznik závodu bez podpory Great Divide Race z Kanady do Mexika, kdy jsme se sešli na startu, řeklo se pár pravidel tak, aby všichni měli stejné podmínky. Dokonce se odsouhlasilo kvůli mně jako cizinci, že nikdo nebude používat mobilní telefon, poněvadž já ho neměl. Nebylo potřeba nic rozvádět, na vše stačila logika a selský rozum.

Co se týče 1000miles, musela nakonec vznikat pravidla díky tomu, že výklad byl různý podle toho, jak se co komu hodilo. A každý rok pravidla nabývají na objemu, abychom zaručili větší rovnost mezi účastníky. Již mají několik stránek a stejně vím, že se najdou tací, kteří budou hledat možnosti jejich obejití. A přitom jejich základ je úplně jednoduchý a většině lidí postačí k tomu, aby se podle nich řídili.

Závod bez podpory jednoduše znamená, že doprovodné osoby a týmy jsou zakázané a stejně tak jakákoli cílená pomoc (kam samozřejmě patří i návštěva domova nebo kamaráda, který bydlí u trasy) a všichni by měli mít na trase stejné podmínky. Víc by ani nemuselo být řečeno.

Vůbec mi nedělá dobře stavět se do role soudce, hlavní smysl byl přinést lidem aspoň trochu dobrodružství, které jsem zažíval já sám někde daleko ve světě. Stejně ale každý rok bojujeme, abychom udrželi regulérnost závodu a musíme penalizovat závodníky, kteří nedodrželi trasu nebo nějak porušili pravidla, ať vědomě nebo nevědomě.

Honza Kopka

Penalizace:

Filip Degl 5 hodin – opakovaně záměrné chybné hlášení své polohy nebo nenahlášení žádné + doprovodná osoba poslední 2 dny (Nechceme spekulovat o přímé fyzické pomoci, nicméně doprovodná osoba v posledních dvou dnech závodu, kdy vyčerpaní jezdci vpředu bojují o minuty a nespí i více nocí, je výraznou psychickou podporou.)

Jan Tyxa 1 hodina – nevrácení se k brodu po jeho objetí (Trenčín), 2 hodiny – nedodržení zákazu jízdy (Výrovka)

Všechny oficiální výsledky na stránce test.1000miles.cz/finish-1000