4.8.2015

Letošní ročník byl plný zajímavých zvratů, novinek a překvapení, se kterými nepočítali závodníci, ale ani pořadatelé. A vlastně celý závěr mílí se odehrál ve znamení rekordů.

V pátek večer 31. 7. ve 22:12 se překvapivě v cíli objevil cyklista Zdeněk Martínek. Přijel o den dřív, než jsme ho čekali. V závěru většinou každý v sobě najde ještě mnoho sil zdvojnásobit svou průměrnou denní nálož. Zdeněk podal ohromný výkon. Nejen poslední den, ale i po celou dobu závodu. Zvládl náročnou trasu přes bývalé Československo ve vedrech kolem 50° na slunci i v zimě kolem nuly v horách v noci, v dešti a nepříznivých podmínkách a ve svých 68 letech vytvořil nový rekord jako nejstarší účastník na startu i v cíli F1000.

O den později 1. 8. v 10:34 dopoledne se v cíli zjevil poslední velice zajímavý účastník Petr Ozogán. Legenda 1000 miles! Je jeden ze dvou účastníků, kteří startovali pokaždé, tedy již 5x. Druhý je Slovák Denis Lauko. Petr ale jako jediný dokázal dokončit 1000 mil ve dvou disciplínách – což je opět rekord. Jako jediný byl 2x poslední – další rekord. Tady si ale musíme uvědomit, že překonával trasu v těch nejtěžších disciplínách. Vloni dokončil trasu jako chodec za 20 dnů, 8 hodin, 37 minut. Letos překonal vzdálenost snad v ještě horší kategorii – koloběžkář. I přes použitý dopravní prostředek mu to trvalo téměř o týden déle než vloni a ustanovil tak časem 26 dní 18 hodin a 34 minut další rekord v délce setrvání na trase. Nutno ale říci, že název koloběžkář je v jeho případě dosti nadnesený. Vypadal spíš na chodce s koloběžkou, neboť se mu dost pletla a výrazně ho zdržovala. Cestou si k ní pořídil i popruh a nosil ji jako kytaru. A Petr jako jediný dokázal závod, který startuje na počátku července, dokončit až v srpnu.

Kromě rekordmana všech rekordmanů Petra Ozogána je potřeba se zastavit i u dalších.

Poprvé doběhli víc jak jeden běžec. Do cíle se letos dostali dva. Oba ve vynikajícím čase. Petr Klos, horský ultramaratonec doběhl v čase 17 dnů, 22 hodin 7 minut a výrazně se přiblížil na několik hodin k rekordu Maďara Ištvána z roku 2013. Běh s chůzí střídal 30 ku 70 %. Silniční ultramaratonec Vlasta Dvořáček (56 let!) běžel 100% a dokonce tento 2 roky starý rekord překonal a posunul na neuvěřitelnou hranici 16 dnů, 20 hodin, 8 minut. Běžci mají oproti zbytku startovního pole dáno pouze 22 bodů, kudy musí proběhnout, ostatní trasu si volí podle uvážení. Zajímavostí bylo, že pomalejší z běžců Petr, který si trasu pečlivě připravil, uběhl vzdálenost 1263 km, kdežto o den rychlejší Vlasta, který na trase více improvizoval, uběhl 1360 km. Tedy o 120 km více! Za celou historii 1000miles dokončilo doposud pouze 5 běžců/chodců.

Poprvé se na startu letos objevila i Slovenka, která navíc dokončila celých 1000 mil. Po závodě zjistila, že drobné zdravotní komplikace na trase byly zapříčiněny jejím ranným stadiem těhotenství.

V tomto roce nově startoval i tandem, který přes technické komplikace také dokázal dojet až do cíle.

Další dva rekordy (absolutně nejrychlejší mužský a ženský čas – Filip Degl a Jana Doležalová) nelze uznat, neboť vichřice v Jeseníkách způsobila rozsáhlé polomy a hory byly zcela neprůjezdné. Jejich objetím po asfaltu přišli o nádherné a náročné pasáže a doba na trase se jim zkrátila o ½ den až den.

Rekordní byla i účast z hlediska národností. Startovali účastníci z 9 států – Česko, Slovensko, Německo, Polsko, Švýcarsko, Španělsko, Velká Británie, USA, Ukrajina.

Do cíle se dostalo celkem 93 závodníků. To je přibližně 61 % neboli další rekord. O 3 % více než v roce 2013 a o 13 % víc než loni. Samozřejmě je to vlivem suchého počasí ale i většími zkušenostmi účastníků. V polovině závodu skončilo 34 dobrodruhů, což je přibližně 22 %, doposud rekordně nejmenší počet. A 18 % startujících závod nedokončilo. Menší procento těch, co vzdali, byl jen v roce 2013, kdy po celou dobu závodníky provázelo krásné počasí. Každý kdo dojel závod až do úplného závěru ve Skalné, přispěl svými kilometry na pomoc hendikepovaným. Celková částka činí 29 200 Kč a bude předána spolku TREND VOZÍČKÁŘŮ Olomouc. Tento spolek získané finance využije na zajištění asistenčních služeb pro jejich klienty odkázané na invalidní vozík.

Spousta věcí v průběhu nevyšla podle plánu. Hned start musel být posunut o hodinu vzhledem ke zpoždění společného vlaku z Prahy do Humenného.

I počasí si se závodníky opravdu pohrálo a ověřilo jejich připravenost. Rozdíl teplot během závodu dosáhl 50 °C! Což je opět rekordní. Při tropech na počátku stoupala rtuť k 38 °C ve stínu, přes 50° na přímém slunci. Během 24 hodin se vše otočilo a noční teploty v horách naopak klesaly k nule. I přes občasný déšť nebo bouřku ale velice suché počasí napomohlo k bezproblémovějším cestám. Výjimkou byly velké polomy až 80 000 m3 dřeva v Jeseníkách způsobené vichřicí těsně před průjezdem „Mílí“. Poprvé v historii se muselo zasahovat do trasy přímo v průběhu závodu a přehrávat závodníkům přístroje GPS v cíli krátké trasy.

Letošní ročník skončil, mnoho závodníků jelo na výsledek, jiní pro zážitky. Někteří přijeli do cíle na doraz vyčerpaní bez pomyšlení na opětovný start, někteří nadšení a smutní, že dobrodružství končí. Jedna skupinka 4 jezdců nevynechávala příležitosti ochutnat místní speciality v restauracích na trase (naštěstí jich zas tak moc nebylo) a vysloužila si přezdívku Gastro-tour group. Další dva cizinci Nick a Peter s podobným pojetím si pohráli se slovem restaurace a „Míle“ přejmenovali na Restau-race (závod po restauracích, race znamená anglicky závod). Peter si dokonce každé ráno vařil překapávanou kávu v kávovaru, který vezl zavěšený na řidítkách. Na návrat na 1000 mil jsme se hned v cíli zeptali i největší legendy Petra Ozogána. Odpověděl, že o dalším startu nechce vůbec nic slyšet! Nicméně Petr nevypadal vůbec zdevastovaně a v krvi měl stále dostatečnou hladinu adrenalinu. Až mu klesne, věříme, že se stejně jako plno dalších veteránů závodu z absťáku na další míle opět přihlásí. Přeci si nenechá ujít možnost jako jediný dokončit závod i ve třetí kategorii mtb.

ISOMA 1000 miles Adventure je od víkendu minulostí. Nicméně v kanceláři se jede stále na plné obrátky, kontrola tras všech závodníků a řešení prohřešků, třídění několika desítek tisíc fotek, tvoření mediálních výstupů, tvorba filmu a plno další neviditelné práce zaměstná organizátory ještě na dlouhou dobu. Úplné uzavření 1000mil proběhne až na afterparty na Máchově jezeře v polovině září, kde bude předán příspěvek pro hendikepované ze spolku TREND VOZÍČKÁŘŮ Olomouc a všichni ti, co zdárně dokončili závod obdrží finisherská trika a hlavně společně prožijí víkend a podělí se o svoje zážitky s ostatními dobrodruhy.