Tak mám v cíli dalšího chodce-běžce Petra Klose. Cílovým obloukem proběhl o 26 hodin později než Vlastimil Dvořáček. I přes únavu mu z tváře zářilo štěstí. Petr startoval i vloni, ale dal jen 500 mil. Musel se vrátit a dát to celý. Pár krizí si na trase prožil. První náhlou za CP1 na Slovensku. Musel zůstat někde ve vesnici a nabrat zpět síly. Další za CP2 v Jeseníkách. Chtěl jít přes Králický Sněžník, jenže hory byly po pustošivé vichřici zavřené a to ho rozhodilo. Zabalit chtěl snad pětkrát, ale naštěstí nikdy neodeslal končící sms. Naučil se nepodléhat okamžitým pocitům. V jednu chvíli to vypadá, že je to konec a nejde to dál a o pár chvil později je vše v pohodě. Navíc prý poznal svoje hranice nebo si spíš uvědomil, že člověk žádné nemá, kromě těch ve své hlavě.

Petr je horský maratonec a ultramaratonec s délkami až 100 km, takže míle jsou mu blízko svým přírodním pojetím. Přípravě trasy se pověnoval, což bylo vidět na ujité/uběhlé vzdálenosti – 1 243 kilometrů oproti 1 360 kilometrům včerejšího ultraběžce Vlasty Dvořáčka. Pojetí každého z nich bylo úplně odlišné. Vlasta, silniční běžec, vybíral spíše lepší cesty klidně i o něco delší a stále běžel třeba jen rychlostí chůze, hole neměl, ty by mu překážely. Petr, terénní běžec, preferoval kratší, i když třeba horší cesty, asfalty se snažil vynechat úplně, běh s chůzí měl tak 30 na 70 a v kopcích používal i hole. Jeho převýšení během závodu činilo 43 kilometrů a průměrná rychlost pohybu 6,1 km/h. Chtěl vyhrát běžeckou kategorii, ale vůbec nevypadal rozmrzelý, že se mu to nepovedlo. Naopak Vlastovi vystřihl poklonu za skvělý výkon. Ovšem i to, co předvedl Petr, si zaslouží velké uznání. Vždyť on se časem 17 dnů 22 hodin a 7 minut přiblížil k dva roky starému rekordu Maďara Istvána Rudolfa. A vlastně letos padl i rekord v počtu dokončivších běžců – dva! A oba jsou Moraváci! Před startem o sobě ani nevěděli, ale v závodě pak strávili spolu dva dny.

Na trase ještě zůstávají poslední tři mílaři. Jeden snad dojede v sobotu a cyklista s koloběžkářem zdolají 1000 mil asi až v srpnu. I tak si zaslouží obdiv a fandíme jim.