Zprávy závodníků a pořadí

1 Petr Ozogán (1644.42 km, 18:46:13): uz jen kousek (22 km) a jsem v cili. hledam jen zkratku, jak re dostat pres ten posledni kopec.

Průběh

Zpráva z Finish 1000 – Tak je to tady, zrodil se další z velkých vítězů
(neděle 20. 7. 2014)

Od večerní velice překvapivé zprávy, že Petr je asi 13 kiláků před cílem, jsem urychleně začal připravovat cíl na příchod sice posledního, ale zato jednoho z největších hrdinů letošního ročníku. A to já ho čekal až večer o den později. Vždyť včera večer byl ještě 140 km odtud a poslední dny dával tak 70 denně.

Vzhledem k tomu, že ve 22:30 tady zhasínají obecní osvětlení, cílovou bránu jsem nasvítil lampami, dal dohromady několik loučí, naplnil je olejem a rozsvítil podél příchozí cesty před obloukem. Cíl vypadal nádherně a zářil uprostřed dědiny zalité černou neproniknutelnou tmou. Takový servis neměl žádný ze závodníků. Zdálo se, že čekáme na vítěze. Ale všichni jsou už v cíli. Málokdo by pochopil, že tohle se připravuje pro toho posledního. Sice poslední, ale přesto se Petr zařadí mezi největší vítěze letošního ročníku. Před ním to zatím v historii pěšky dokázali pouze dva. Bude tedy třetí a letos jediný chodec. Takovou slávu si v cíli zaslouží.

Před půl dvanáctou v noci se před Sedlicí objevuje slabý světýlko a pomalu se přibližuje. Nakonec Petr protíná cílový oblouk ve 23:37. Je zničený, ale jinak zdánlivě v pohodě a plný euforie. Pořizuju cílové fotografie a najednou Petr začíná vrávorat, vypadá, že zkolabuje. Chytám ho a posazuju do přístřešku. Hned podávám kofolu, aby dostal do sebe tekutiny a cukry. Začíná se třást. Rozdělávám oheň a Petr si na sebe bere vše, co má. Moc toho ale nemá, a tak běžím pro deku. Za chvíli je na tom líp. Sedáme k ohni a pečem buřty koupené pro Petra. Kofola, pivo, jídlo a teplo udělaly své a nakonec se Petr rozpovídal. Ptám se ho: „Půjdeš znova?“ Vyvalil na mě vyděšeně oči a jen vyhrkl: „Ty si se zbláznil!!!“ Myslím, že kdyby měl dost sil, asi by mi dal i do držky! Pak už krotce dodává: „Nééé, příští rok pojedu se ženou na dovolenou. … Před pěti lety jsem prohlásil, že pojedem na dovolenou hned, jak dojdu 1000 mil. To jsem ale nečekal, že to bude trvat dlouhé 4 roky. Já chtěl dojít hned ten první rok a ještě z chodců nejrychleji, byl jsem naivní. Ušel jsem jen 142 km, bylo to drsný. Zlomil jsem se psychicky. Konečně jsem ale tady. A moje dávka byla za poslední dva dny jen s hodinou spaní v noci možná 200 km. A to jsem měl v nohách už hodně přes tisíc. Samotného, a myslím, že i všechny okolo mě, překvapilo, jak mi to jde. I když jsem 2x došel pětistovku, nikdy jsem ani neviděl, jak fungují checkpointy a ani F500. Vždy už bylo dlouho po limitu a nikdo tam nebyl. Až letos! Dokonce jsem tam procházel hodně před jejich uzavřením a za mnou jelo ještě plno cyklistů a to až na poslední kontrolu CP3. Pak mi ale cyklisti nenávratně zmizeli. Tajně jsem doufal, že i do cíle F1000 se dostanu s nimi. Ale vlastně mojemu letošnímu výkonu nerozumím. Netrénoval jsem víc než jiné roky, ale myslím, že k tomu konečně dospěla moje hlava. Jsem neskutečně spokojenej! Navíc mi věřilo a během závodu podporovalo mnoho lidí, které znám i neznám a vlastně i přímo soupeři na trase. A to mi dávalo taky hodně sil, hlavně těch psychických. Já vlastně začal sportovat teprve před 5 lety. Zkoušel jsem běhat. Tohle je ale první závod v životě, který jsem vyhrál. A tohle je nějakej závod!!!. Jsem nadšenej!“

Petr došel v úplně špinavým bílým finisherským triku 500 mil. A první, co prohlásil: „Tak už ho nebudu potřebovat, teď dostanu čistý žlutý skutečný konečně s hodnotou 1000 miles.“

Petr pořádal buřty, už byl v pohodě a najednou byl k nezastavení. Padaly z něj historky, jak si zašel cestou v neděli ráno, i když nevěřící, na mši, aby přemluvil boha, ať to konečně dá. Nic, z kostela ho vykázali, byl špinavej, smrděl, na zádech měl batoh a na sobě kraťasy. Cestou neodolal, aby si nevylezl až na Sněžku, takže jako jediný zdolal nejnižší, nejvyšší a nejsevernější bod České republiky. Lezl i přímo přes Králický Sněžník, přeci nevynechá tak krásné místo. Vyplatilo se mu to, když lezl dolů, potkal 4 jeptišky, které mu daly požehnání na cestu. Byla to náhoda nebo osud? Jako by ho „bůh“ v tom kostele zahlídl a poslal mu prostřednictvím jich svůj vzkaz. Od jeptišek se ve vyprávění dostal k policajtům. Za celou dobu prý nespal v penzionu. Nejčastěji využíval autobusové zastávky. V jedné z nich ho v noci vyhmátli policajti, spletli si ho s bezdomovcem. Napomohl k tomu i jeho zarostlý zjev, smrad a špína. Bránil se, že jde jen z Aše do Nové Sedlice, tak to přehodnotili a začali ho považovat za blázna. Ukázal jim startovní číslo. Konečně ho nechali být a zmizeli.

Petr by asi povídal nadšeně až do rána. Bylo před třetí ranní a za chvíli bude svítat, proto jsem ho zaháněl spát. Nechtěl se dát a začal se vyptávat, jak to probíhá při tom závodu na Aljašce. Prej ze zvědavosti, ať si nemyslím, že o tom přemýšlí. Evidentně ale přemýšlí. Tak kdo ví, třeba si příště budem číst jeho zprávy z Iditarodu. Nejdřív ale musí se ženou na tu dovolenou!

PETŘE, CELÝ TÝM 1000 MILES TI GRATULUJE!!! OBROVSKÝ VÝKON, KLOBOUK DOLŮ!!!

Již naposledy z F1000 Honza Kopka

PS: Hned ráno přišlo pár místňáků Petrovi popřát, dát si s ním vítězné pivo! No a já začínám balit a už je mi po mílích smutno. Tak se těším zas za rok, start bude příště zde v Nové Sedlici. Že bych tu rovnou počkal?
Zpráva z Finish 1000 – Chodec Petr Ozogán se blíží k velkému vítězství
(sobota 19. 7. 2014)

Tak to příroda, která to Petru Ozogánovi poslední dny tak ztěžovala, konečně vzdala. Asi usoudila, že proti jeho zarputilosti a odhodlanosti nemá smysl bojovat a připravila mu poslední den jak vymalovaný. Možná naopak moc horko. Ale aspoň vyschlé cesty a nohy konečně v suchu.
Jeho výkon se také hned zdvojnásobil. Včera se touto dobou hlásil 140 km před cílem a poslední dny dával 60-70 km. Podle toho jsem Petra čekal stěží zítra večer. Teď jsem s ním před chvilinkou mluvil, je překvapivě asi 17 km před cílem. Neuvěřitelný výkon! Od včerejšího večerního hlášení dá 140 kiláků. To je pořádná nálož na závěr po 3 týdnech denních dávek kolem 80 km. Prostě špurt jak má být! Poslední den dává stejnou dávku jako bikeři, co dojeli před pár dny. Klobouk dolů, Petře.

Zůstaňte u přijímačů. Ještě se ozvu po příchodu velkého PETRA OZOGÁNA. Nyní jdu připravit cíl na jeho famózní dokončení trasy.

Z F1000 Honza Kopka, 19.7.2014, 20:30

Fotogalerie

Finish 1000 – Fota z příchodu Petra Ozogána

19. 7. 2014 Petr Ozogán je v cíli

Od večerní velice překvapivé zprávy, že Petr je asi 13 kiláků před cílem, jsem urychleně začal připravovat cíl na příchod sice posledního, ale zato jednoho z největších hrdinů letošního ročníku. A to já ho čekal až večer o den později. Vždyť včera večer byl ještě 140 km odtud a poslední dny dával tak 70 denně.

DOPLNĚNO 20. 7. o druhou zprávu z Finishe 1000 a o fotogalerii.