Průběh registrací 2019

Pár dnů uplynulo od přihlašovací smršti na Míle 2019. A protože letošní průběh vyvolal vlnu emocí, dovolíme si s odstupem malý komentář. Proč s odstupem? Jednak opadly vášně a jednak máme pohromadě informace a analýzy od poskytovatelů a můžeme tak být trochu konkrétní…

Předně díky vám všem, kteří jste byli slušní a věcní. A musíme říct, že vás byla naprostá většina, což je pozitivní. A díky i vám, hulvátům, kteří jste nešli daleko pro křik, urážky a vulgárnosti – díky vám si můžeme víc vážit těch výše zmíněných slušných reakcí. Naštěstí negací a křiku bylo ve finále minimum…

A teď k věci. Níže popíšeme celý průběh registrací z našeho pohledu včetně některých „poučení“ pro příští roky.

V prvé řadě je potřeba vzít v potaz, že zájem o registrace byl obrovský. Je to na jednu stranu skvělé, ale na druhou stranu to sebou nese určitá negativa. Každý předchozí rok jsme měli víc zájemců a zkušenější z vás vědí, že to webový formulář zvládal každý rok s většími či menšími obtížemi. Vždy je to loterie, těžko se na to dá připravit, těžko se dá předvídat. Na tento rok jsme se snažili servery posílit, což znamenalo i nemalou finanční investici. Předpokládalo se, že to bude stačit, přesto jsme se nakonec rozhodli „hlavní“ registraci podstoupit profesionálům. Připravili jsme formulář, otestovali, napsali pokyny na web a čekalo se na silvestrovskou půlnoc. Na našem webu jsme měli napsanou větu: „na tomto odkazu bude o půlnoci zveřejněn přihlašovací formulář“, čili vůbec nebylo třeba být na našich stránkách a spousta z vás ani nebyla. Ještě poznámka k času: někteří jste nám čílili, že jste se řídili odpočtem, který běží v záhlaví našeho webu. Toto prosím nebyl žádný oficiální odpočet, kterým bylo záhodno se řídit. Vždy a všude jsme psali, že start registrace bude o půlnoci, a tak taky bylo! A zrovna na silvestra se půlnoc odhaduje celkem dobře 🙂

Před půlnocí jsme zaznamenali drobné zpomalení stránek 1000miles, ale běžely. V rámci testování jsme sami po půlnočním přípitku přes náš web prošli na přihlašovací formulář, vyplnili poctivě všechny kolonky a přihlásili se na 33. místě v pořadí. O tom, že formulář fungoval a běžel svědčí i samotný fakt, že se přihlašovali závodníci, a to doslova fofrem! Na obrázku je výstřižek časů odeslání formuláře do tisícin sekundy. Zaznamenali jsme reklamace typu: „formulář se načítal pomalu“, nicméně to bohužel souvisí s připojením vašeho zařízení k internetu, nikoli s funkčností formuláře. Pokud chcete vyplnit rychle přihlášku, je k tomu potřeba rychlé připojení k internetu. Navíc, pokud k tomu využíváte mobilní telefon, nejen že vyplnění přihlášky je výrazně pomalejší, ale silvestrovská půlnoc není zrovna záruka stabilního datového připojení….

Bohužel však s formulářem Onlinesystem nastal jiný problém, který se týká cca 50 přihlášených. Systém byl (měl být) nastaven tak, že měl umožnit registraci pouze 90 zájemcům a dalším v pořadí zaslat automatickou odpověď o vyprodání závodu. Bohužel se stalo to, že toto nastavení nefungovalo a podařilo se formulář manuálně zastavit až v momentě, kdy bylo přihlášeno 161 zájemců, navíc jim všem byl zaslán pokyn k platbě startovného. Po 15 minutách jim pracovník Onlinesystemu zaslal omluvný email a informaci o tom, že jsou zařazeni jako náhradníci a zatím nemají startovné platit.

Pátrali jsme samozřejmě po tom, co se přesně stalo a podle poskytovatele serveru došlo k tomu, že ten kvůli přechodu na nový rok spustil jakési automatické procesy a aktualizace, a vypnul ty procesy, které nepovažoval za důležité. Jeden z nich byl bohužel ten, jež měl hlídat počet přihlášených! …než nás někdo začne chytat za slovo… nevím, jestli to dělá ten stroj sám, nebo nějaký jeho správce a každopádně byla chyba, že jsme o tom nevěděli dopředu. Ale co s tím? Omluvili jsme se, slíbili, že se pokusíme aspoň lehce navýšit limit závodníků (viz níže), ale čas prostě vrátit nejde… Byla to chyba, bohužel jsme na to neměli žádný vliv, ale chyba je z vašeho pohledu na naší straně a omlouváme se!

Je to taky poučení pro příště, zda je zrovna silvestrovská noc nejvhodnější. Z pohledu počítačů rozhodně není…

Druhý den všichni dotčení dostali vysvětlující email. Dotyční jsou první v pořadí náhradníků (byli totiž prvními náhradníky). Až na výjimky (konkrétně dvě) to všichni pochopili a my jim za to ještě jednou děkujeme!!!

A k navýšení limitu – toto opravdu nezáleží na nás. Taky si umíme představit lehké navýšení, ale úřady jsou neoblomné. Loni, protože jsme vzali moc náhradníků a nikdo se neodhlašoval, odstartovalo do závodu 163 lidí a obratem jsme byli pokáráni úřady o nedodržení dohody o počtu startujících s výhružkou, že s takovou nám to nemusí příště povolit vůbec. Opravdu si to nevymýšlíme a rozhodně nechceme nic dělat na černo! I pořadatel musí respektovat pravidla, pokud to žádá po závodnících….

No a na čas 0:10 byl avizovaný formulář, který měl sloužit pro evidenci náhradníků. A ejhle, chceme ho umístit na web a ten nám leží někde v hloubi nedostupnosti. Jak je to možné!? Navýšený server, 161 lidí odbavených v prvním kole registrace, to přece musí server ustát!?! Vždyť obvykle se přihlásí 200 lidí celkem… No nic, čekáme stejně jako vy až „moudřejší ustoupí“ a server opět začne fungovat. Někdy kolem 0:20 konečně stránky povolují, my v rychlosti umísťujeme odkaz na formulář (bohužel v tom fofru nesprávnou verzi bez kolonky email, ale to není zas takový problém, většina z vás uvedla kontakt do kolonky „poznámka“, nebo vás snadno najdeme mezi závodníky minulých let nebo přes FB, když přijde na věc) a od 0:28:53 začínají přicházet první přihlášky na pozici náhradníka.

Tak pátráme, jak se mohl zahltit server? Celkem se sešlo cca 300 přihlášek. Pak nám to naštěstí pomůžete rozklíčovat sami… Začínají se nám totiž scházet vaše stížnosti a reklamace. A drtivá většina zní zhruba takto: „není to regulérní, není to fér! Nebylo možné se přihlásit! Měli jsme doma nastartované 4 počítače, zároveň jsme to zkoušeli na telefonu a ještě jsem poprosil kamarády….“. No jo!!! Ono se sice hlásilo cca 300 lidí, ale pokud většina z nich k tomu přistoupila takto, tak to ten náš web prostě ustát nemohl. To je pak těžké…. 🙁

Nicméně formulář nakonec byl, ač později, než bylo avizováno, ale pro všechny byla startovní pozice stejná.

 

Je to takový zvláštní paradox… někteří z vás hrozně chtěli jet Míle. Respektive, chtěli jste asi všichni, kdož jste se snažili registrovat, ale někteří „chtěli asi víc“. A protože jste tak moc chtěli, snažili jste si to pojistit a rozjeli to na několika frontách, vytvořili jste špunt a nikdo neměl nic!

Možná to chtělo trochu víc klidu a rozvahy a šlo by to snáz… a není to náhodou tak i se závodem samotným? Nechtějí Míle prostě rozvahu a klid po všech stránkách?

Závod 1000miles je dobrodružství! Cesta trvá týden až měsíc. Čeká vás stovky úskalí, problémů, strastí. Nic se nedá předvídat, nic se nedá plánovat. Natož účast samotná…

 

Nyní ještě týden čekáme na platby těch nejúspěšnějších zájemců. V pondělí 14. ledna pak zveřejníme kompletní startovní listinu všech přihlášených z Nového roku i Afterparty a vrhneme se na jednání s úřady ohledně povolení a eventuálního malého navýšení účastníků.

 

I pro tento rok platí pravidlo ohledně dobrovolníků a jejich přednostnímu právu na registraci pro další ročník. Podrobnější informace naleznete na odkazu http://www.1000miles.cz/informace-pro-dobrovolniky Ti z vás, kteří jste již zaslali email s nabídkou pomoci budete v příštím týdnu kontaktováni s podrobnostmi.

 

report časy přihlášek