Závod ISOMA 1000 Miles Adventure se pomalu blíží ke konci. Na trase zbývá jen 14 závodníků a z toho ještě během noci snad cílový oblouk protne pět mílařů. Další den pak očekáváme prvního chodce Vlastimila Dvořáčka v cíli 1000 mil.

Ve Skalné vládne už větší pohoda a klid. I tam je poznat, jak se dny tohoto závodu krátí. Když ráno organizační tým spolu s Honzou Kopkou vstávají, většina závodníků je už pryč. I přes večerní posezení vedle kachlových kamen v útulné chaloupce mizí po páté hodině ranní. Mílařský režim jim stále funguje a bude setrvačností fungovat pravděpodobně ještě pár dnů, než si organismus všimne, že už nikam dál nemusí a v hlavě se sám přestaví do normálního režimu. V tu chvíli psychika povolí a teprve pak propadnou do stavu vyčerpání. Ale i prázdnoty a bude jim chybět ten neustálý přísun intenzivních prožitků a vysoká hladina adrenalinu. Je to běžný proces, kterému se říká kulturní šok.

Ale pro všechny mílaře, ať už absolvovali 500 nebo 1000 mil, to byla extrémní dovolená plná dobrodružství. Na tu se nezapomíná.