Padl rekord, vzletěl vrtulník

10. červenec 2017 byl letní den, kdy se na západě Čech ve Skalné střídaly přeháňky s nepříjemným dusnem. Deset minut před polednem byste mohli vidět tuto situaci: Jiří Kašpar se sotva drží na kole. Krize, která začala včera kolem 19. hodiny se vystupňovala. Projíždí pod obloukem a těsně za cílovou čarou spouští nohu na zem. Pak dlouho leží na trávníku, těžce se hýbe, těžce mluví. Nakonec vstává a začíná se radovat s ostatními ze svého vítězství.
Jiří Kašpar dosáhl času 7 dnů, 20 hodin a 51 minut.
Honza Kopka k jeho vítězství říká: „Jeho výkon je neuvěřitelný z více hledisek. Jsou účastníci, kteří jezdí Míle na super lehkých kolech. Jirkovo kolo není žádný nejposlednější model a vážilo 13 kilo. Na kole toho neměl naloženo moc, lidé jedoucí ve špici toho ale mívají míň. Součet vah kola a bagáže už je hodně znát. Jel na celopéru, takže větší šance problémů. V servisu byl jednou, ale bez úspěšné pomoci. Od Velké Fatry jel jen na prostřední a velký převodník. Převod 30 vpředu na 34 vzadu je sakra těžký na délku 1619 km a 40 km převýšení.“
Jiří se na závod pečlivě připravoval a neskrýval velké ambice. Před startem si dal cíl být ve Skalné za 7,5 dne. Považoval to za reálné, měl pečlivě připravený itinerář. Před půlkou závodu svůj cíl upravil a jel jen na rekord. Naposledy spal ve Šluknovském výběžku a posledních 319 km absolvoval nonstop. Tři minuty, kdy usnul ve stoje při svačině, za spánek považovat nelze. Od Flájského kanálu už jel nepřetržitě v krizi.
Před půl jedenáctou v noci dorazil do cíle druhý závodník, Luboš Seidl. Je překvapen, že dorazil před Martinem Olejníkem. Pohybovali se blízko sebe a on netušil, jestli je před ním nebo za ním. A přesně v tom je to dobrodružství, rozhovoří se Honza Kopka: „Když si nemůžeš být jistý, jestli tě někdo nepředjel, zatím co jsi spal. V současnosti většina extrémních závodů používá trackery k určování pořadí on-line a tak o tento nádherný fenomén přicházejí.“
Vrtulník vzletěl dopoledne pro závodníka Vladana Moravce. Pohybovali se s Martinem Paláskem ve Šluknovském výběžku na 4.-5.místě. Vladan měl po pádu zhmožděný hrudník a problémy s dýcháním. Martin volal záchrannou službu a protože tam nebyly přístupové cesty pro sanitku, proto vrtulník. Vladan je v nemocnici a bude prý v pořádku.
Peloton je v tuto chvíli roztažený na 1000 kilometrů a poslední účastníky očekáváme v cíli za 2 týdny.

Z centrály Jana Novotná